צה"ל הזמין חימוש מאלביט בהיקף של 760 מיליון דולר

21 מאי, 2024

מאז תחילת המלחמה באוקטובר 2023 קיבלה אלביט הזמנות ממשרד הביטחון בהיקף כולל של כ-2 מיליארד דולר, מתוכן 900 מיליון דולר הן הזמנות שבוצעו לפני פרוץ המלחמה. הפתעה: המלחמה הזניקה את הוצאות השכר

חברת אלביט מערכות (Elbit) דיווחה שלאחרונה קיבלה מספר הזמנות באמצעות משרד הביטחון לאספקת חימוש עובר צה"ל בהיקף כולל של כ-760 מיליון דולר. מדובר בהזמנות דחופות מאוד בקנה מידה של התעשייה הביטחונית, אשר יסופקו בתוך שנתיים בלבד. בתשקיף מדף שהיא פירסמה בסוף חודש מרץ 2024, החברה דיווחה שמאז תחילת המלחמה באוקטובר 2023 היא קיבלה הזמנות ממשהב"ט בהיקף של כ-2 מיליארד דולר, מתוכן 900 מיליון דולר הן הזמנות שבוצעו לפני פרוץ המלחמה.

החברה מעריכה שכפי שהדברים נראים היום, היא תקבל בעתיד הקרוב הזמנות מוגברות נוספות ממשרד הביטחון. יחד עם זאת, היא מסרה שהשפעת המלחמה על ביצועי החברה תלויה באופן שבו המלחמה תתפתח. "בשלב הזה אין ביכולתנו להעריך את משכה ואת עוצמתה של המלחמה". המלחמה דרשה מאלביט לא רק להגביר את קצב הייצור עבור צורכי המלחמה של ישראל, אלא גם להתמודד עם העברת קווי ייצור מאזורי עימות, בעיקר בצפון, ולמצוא פתרון לבעיית המילואים.

המלחמה הזניקה את הוצאות השכר

כ-7% מעובדי החברה מגוייסים כיום למילואים, בהשוואה לכ-15% מהעובדים בחודשים הראשונים של המלחמה. מהתשקיף מתברר שהדבר הגדיל את הוצאות השכר של אלביט: היא ממשיכה לשלם את שכרם של העובדים שגוייסו לשירות מילואים, ומקבלת עבורם החזרים מהביטוח הלאומי. אולם ההחזרים האלה נמוכים יותר מעלויות השכר האמיתיות של העובדים המגוייסים. "הרשויות יצרו תהליך שנועד להגיע להסכמות בדבר כיסוי העלות הזאת, אולם אין ודאות שהסדר כזה יאושר בסופו של דבר".

אלביט היא חברה דואלית הנסחרת במקביל גם בנסד"ק וגם בבורסה של תל אביב. לאחר פרוץ המלחמה באוקראינה חלה עלייה מתונה במחיר המנייה של אלביט, אולם מאז, למרות העלייה במכירות עקב ההתחמשות באירופה ובישראל, מנייתה נסחרת בשער ממוצע של כ-195 דולר סביבו היא עולה ויורדת בשיעורים של עד 10%. כיום היא נסחרת לפי שווי שוק של כ-8.43 מיליארד דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מלחמה 2023 , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: Elbit , אלביט , מלחמה