צרפת אוסרת על השתתפות ישראל בתערוכת הנשק הגדולה בעולם, יורוסאטורי

2 יוני, 2024

בתגובה להרג ברפעה. תערוכת הנשק החשובה תתקיים ב-17-21 ביוני ליד פאריס. משרד ההגנה הצרפתי: "התנאים לא מתאימים לאירוח חברות ישראליות בתערוכה"

בתמונה למעלה: קונספט של רובוט קרבי אוטונומי שנחשף לראשונה בביתן הישראלי בתערוכת Eurosatory 2022.

צרפת הטילה איסור על חברת ישראליות להשתתף בתערוכת הנשק הגדולה בעולם, יורוסאטורי (Eurosatory), שתתקיים ב-17-21 ביוני 2024 ליד פאריס. בתערוכה ישתתפו השנה כ-1,750 מציגים ויהיו בה 39 ביתנים לאומיים. עבור ישראל, שבה התעשיות הביטחוניות מהוות מרכיב מרכזי בתעשיית ההייטק, מדובר בתערוכה חשובה במיוחד. לתערוכה הקודמת שהתקיימה בשנת 2022 הגיעו 56 חברות ביטחוניות ישראליות. בין השאר נחשפו בה כלי-רכב רובוטיים חדשים שחלק מהם השתתף השנה בקרבות בעזה, והוצגו 15 חברות טכנולוגיה קטנות בביתן של משרד הביטחון (סיב"ט). גם השנה תכננה סיב"ט להקים ביתן בתערוכה, אולם תיאלץ לבטל את התוכנית.

דובר התערוכה אמר לסוכנות רויטרס שההחלטה לא התקבלה על-ידי מארגני התערוכה, אלא על-ידי הרשויות בצרפת. "בעקבות החלטת הרשויות, לא יהיה ביתן ישראלי בתערוכה". למרות שהניסוח הזה מתייחס רק לביתן הישראלי ולא לחברות הישראליות, משרד הביטחון הצרפתי מסר הצהרה מרחיבה: "התנאים כעת לא מתאימים לאירוח חברות ישראליות בתערוכה, בשעה שהנשיא מקרון דורש מישראל הפסקת אש". ההחלטה התקבלה לאחר שמקרון התייחס בשבועי שעבר לתקיפות הישראילות ברפעה בדרום עזה, שבהן נהרגו 45 אזרחים.

מקרון פירסם הודעה מיוחדת ברשת X (טוויטר): "אני מזועזע מהתקיפות הישראליות שגרמו למות מפונים רבעם ברפעה. פעולות מהסוג הזה חייבות להיפסק. אין ברפעה מקום בטוח עבור האזרחים הפלשתיניים. אני תובע עמידה בחוק הבינלאומי והפסת אש מיידית". התגובה של מקרון, והביטוי המיידי שלה באחד מהארועים החשובים עבור התעשייה הישראלית, מלמדת שהמלחמה עוברת גם למישור הכלכל, והחזית הזאת מתלהטת מדי יום. בשבועות האחרונים דיווח Techtime על ביטויים רבים של חרם מתעצם על התעשייה הישראלית. סילוק ישראל מיורוסאטורי הוא שלב חדש וחמור במיוחד בהתפתחות החרם הזה.

יחד עם זאת, חלק מהחברות הישראליות משתתפות בתערוכה באמצעות חברות בנות שלהן, הרשומות בצרפת. כך למשל, הנהלת התערוכה דיווחה על רשימת חברות צרפתיות שישתתפו בה, כאשר הרשימה כוללת גם את אלביט, התעשייה האווירית ורפאל.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מלחמה 2023 , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: יורוסאטורי , מלחמה , תעופה וביטחון