"ה-AI משנה את מתודולוגיית בדיקות התוכנה"

12 נובמבר, 2019

בריאיון ראשון מאז מינויו, מנכ"ל קווליטסט ישראל, שי ליברמן, מדבר על אסטרטגיית ההתרחבות של החברה באירופה ועל אתגרי הבינה המלאכותית בתחום הבדיקה. "יש כמות גדולה של כשרונות במזרח אירופה, ובפורטוגל מצאנו גיוון שפות"

חברת בדיקות התוכנה ואבטחת האיכות קווליטסט (Qualitest) מדווחת בחודשים האחרונים על צמיחה מואצת בפעילות העסקית כתוצאה מהחדירה לתחומים חדשים כמו גיימינג, בינה מלאכותית, דור חמישי וסייבר. החברה גייסה השנה כ-800 עובדים, תוספת של כרבע לכוח העבודה שלה, חנכה מטה חדש בלונדון, הגדילה את הפעילות במרכזים בהודו ובישראל, והרחיבה את הפריסה הגלובלית שלה עם פתיחת מרכזים חדשים ברומניה, אוקראינה, פורטוגל, טקסס וניו מקסיקו.

הפעלתנות הארגונית הזו מתרחשת על רקע חילופי בעלות בחברה, לאחר שבחודש יוני רכשה קרן רידג'-פוינט (BridgePoint) האמריקאית, הנחשבת לאחת מעשר קרנות ההון-סיכון הגדולות בעולם, את השליטה בחברה מקבוצת מרלין (Merlin) תמורת סכום הנאמד ב-420 מיליון דולר. גם במטה בישראל, מרכז הפעילות הגדול ביותר של החברה עם יותר 1,500 עובדים, חל שינוי בעמדת בניהול , לאחר ששי ליברמן מונה בחודש ספטמבר למנכ"ל החדש של קוולטיסט ישראל ומזרח אירופה, במקומה של טלי שם-טוב, שפרשה לאחר 12 שנה בתפקיד.

מבודק פשוט למנהל קווליטסט ישראל

ליברמן צמח בתוך קווליטסט, ובמהלך 15 שנותיו בחברה עשה את כל הדרך מבודק תוכנה פשוט וראש צוות ועד ניהול חטיבת השירותים המקצועיים והפעילות במזרח אירופה. ב-2012 היה אחראי על הקמת החטיבה הביטחונית בחברה, המספקת שירותים ללקוחות הביטחוניים של החברה בישראל, ובכלל זה אלביט. בריאיון ראשון לתקשורת מאז כניסתו לתפקיד, מספר ליברמן: "הדרך שעשיתי בחברה משקפת את החזון של קווליטסט ואת ההזדמנות שהחברה מעניקה לכל עובד ועובד."

קווליטסט היא כיום, להערכתה, חברת בדיקות התוכנה העצמאית הגדולה בעולם. שוק בדיקות התוכנה נמצא בשנים האחרונות בצמיחה מואצת, בעיקר על רקע המהפכה הדיגיטלית שמתרחשת בתחומים רבים. מגמה זו צפויה רק לצבור תאוצה עם התפתחותם של תחומים כמו האינטרנט של הדברים, בריאות דיגיטלית ורכב, שיביאו לאינפלציה של מוצרים הכוללים רכיב של תוכנה. לדברי ליברמן, הצמיחה של השוק אינה נובעת רק מכניסה של מגזרים חדשים, אלא משינוי רחב יותר בקונספציה של תפקיד הבדיקה בתהליך פיתוח המוצר, היציאה לשוק, והארגון בכלל.

"שוק הבדיקות עשה כברת דרך בעשור האחרון. אם פעם היו מדברים על בדיקת תוכנה, ואחר כך על אבטחת איכות (QA), היום כבר מתייחסים לאבטחת איכות עסקית (Business Assurance). כלומר, המטרה אינה מתמצה בבדיקת תקינות המוצר, אלא בהסתכלות רחבה יותר על הצלחת העסק ומתן פתרונות לא רק ברמת המוצר אלא ברמת הארגון והחברה. תהליך הבדיקה הינו כבר חלק אינטגרלי מתהליך הפיתוח, ולעיתים אף מוביל אותו."

הכוח העולה של מזרח אירופה

כאמור, במסגרת תפקידו ליברמן אחראי גם על אזור מזרח אירופה, שבשנים האחרונות ממלא חשיבות גדולה יותר ויותר במערך הגלובלי של החברה. באמצע 2018 הקימה קווליטסט מרכז גדול ברומניה שמתמקד בעיקר בתחום הגיימינג ומשרת שמות בולטים בתעשייה כמו \פלייטיקה (Playtika) הישראלית.

"השוק במזרח אירופה מאוד מתפתח והופך להיות יעד אטרקטיבי לפעילות Off-Shore, לצד הודו. יש במזרח אירופה, וברומניה בפרט, כמות גדולה של כישרונות וסטודנטים. בארץ קשה כיום לגייס ולהתרחב."

אתגר הבינה המלאכותית

בתחילת אוקטובר חנכה החברה מרכז פעילות חדש גם בפורטוגל, שמתמקד בין היתר בלוקליזציה, היבט בעל חשיבות גדלה והולכת בעולם הבדיקות ואבטחת האיכות. ליברמן: "בפורטוגל מצאנו תמהיל מאוד מגוון של דוברי שפות כמו פורטוגזית, איטלקית, ספרדית ועוד. הלוקליזציה הופכת להיות היבט קריטי בבדיקת המוצר הסופי, בעיקר במערכות מבוססות בינה מלאכותית, שהן פעמים רבות תלויות שפה, תרבות, ואפילו הקשר היסטורי, ועל כן צריך לבדוק את המוצר בשפות והקשרים תרבותיים שונים."

תחום הבינה המלאכותית מציבה אתגרים נוספים עבור תהליך הבדיקה. "הבינה המלאכותית משנה את המתודולוגיה ואת הכלים, כי מדובר במערכות שלא ניתן לחזות את התוצאה שלהן מראש. אינה בודק אם המערכת נכשלת או מצליחה, אלא כמה היא חכמה. אנחנו משקיעים גם בבדיקת מערכות של בינה מלאכותית וגם בפיתוח כלי בדיקה מבוססי בינה מלאכותית."

קווליטסט משרתת יותר מ-400 חברות וארגונים במגוון תחומים כגון טלקום, IT, בריאות, פיננסים, ביטחון, תעשיית האלקטרוניקה ועוד, ובין לקוחותיה ניתן למצוא כמה מהשמות הגדולים בעולם בתחומם כמו דיסני, סקיי, EE, טרנס-אמריקה ועוד. עבור חלק מלקוחותיה הגדולים החברה מקצה מאות מעובדי החברה שעובדים באתרי הלקוח ברחבי העולם. "הלקוחות שלנו מחפשים שותף אסטרטגי שיעזור לצמצם סיכונים של העסק או התוכנה, גוף שיוביל אותם בתהליך ולא רק יספק בודקים. קווליטסט היא מסוג החברות הללו."

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנשים , בינה מלאכותית , חדשות , מינויים , ריאיונות

פורסם בתגיות: בדיקות תוכנה , קווליטסט , שי ליברמן