אלביט נכנסת לתחום הצומח של ננו-לוויינים

19 דצמבר, 2019

שיגרה לחלל את ננו-לוויין התקשורת NANOVA, אשר מיועד להיות מרכיב במערך של לוויינים המקיף את כדור הארץ בגובה של 580 ק"מ ומספק שירותי תקשורת במצבי חירום, באתרים מרוחקים, ותקשורת בין מכונה למכונה

חברת אלביט מערכות (Elbit) דיווחה אתמול בערב (ד') על שיגור מוצלח של ננו-לוויין התקשורת NANOVA שאותו היא פיתחה ביחד עם חברה אמריקאית במסגרת פרוייקט שקיבל מימון מקרן בירד. הלוויין אמור להיות מרכיב במערך (קונסטלציה) של ננו-לוויינים אשר יספק שירותי תקשורת מסחריים. השיגור בוצע ממרכז החלל Satish Dhawan בדרום הודו על-גבי המשגר ההודי PSLV, וכעבור 18 דקות הלוויין נישלח למסלול הקפה סביב כדור הארץ בגובה של 580 ק"מ.

הלוויין NANOVA הוא לוויין 3U, כלומר הוא בנוי משלוש יחידות של הפלטפורמה הסטנדרטית CubeSat, השוקלת 5 ק"ג כל אחת. הלוויין הוא בגודל של 10 על 10 על 30 ס"מ, וכולל מטעד תקשורת בתדרי UHF – Ultra High Frequency לתקשורת ישירה בין הלוויין ובין נקודת קצה ברשת להעברת קול, טקסט ונתונים. מנהל חטיבת התעופה באלביט, יורם שמואלי, אמר שהשיגור מהווה השקה של פעילות החברה בתחום הננו-לוויינים.

שמואלי: "אנחנו מתכננים להמשיך ולהשקיע בתחום הצומח הזה, אשר מרחיב את יכולות החישה שלנו ואת היישומים הפוטנציאליים". מערך הלוויינים שאלביט מפתחת מיועד לספק שירותי תקשורת באזורים שאין בהם כיסוי של לווייני תקשורת, וליישומים דוגמת פעולות חיפוש והצלה, הקמת תשתית תקשורת מהירה בזמני חירום, ניהול ציי רכב, מעקב אחר מערכות לוגיסטיות ותקשורת ישירה מכונה למכונה (Machine to Machine).

שתי חברות ישראליות שהמציאו קונספט חדש

בכוונת אלביט לספק את השירות מקצה לקצה: כלומר פיתוח, שיגור המערך ומתן ממשקי המשתמש בידי הלקוחות. מדובר בקונספט שפותח לראשונה על-ידי חברת Sky and Space Global (או SAS), הישראלית אשר נסחרת בבורסה של אוסטרליה. SAS פיתחה ננו-לווייני תקשורת במטרה לשגר לחלל מערך כולל של 200 ננו-לוויינים, ככל הנראה במהלך 2020. הרעיון של החברה הוא שתשתית המבוססת על כמה מאות ננו-לוויינים זולים ומנמיכי טוס, יכולה לספק תקשורת צרת סרט למשתמשים רבים בעולם השלישי, לשוק התחבורה (מטוסים וספינות) וללקוחות באזורים מרוחקים.

גם חברת NSLCOMM מקריית שדה התעופה פעילה בתחום הזה: ביוני 2019 היא שיגרה לחלל את הלוויין הראשון מתוצרתה, NSLSat-1 המקיף את כדור הארץ בגובה של 580 ק"מ ומספק ישרותי תקשורת על בסיס טכנולוגיית אנטנה נפרסתת מהפכנית. כיום היא נמצאת בשלבי היערכות לגיוס הון שיאפשר לה לשגר מערך של 120-150 ננו-לוויייני תקשורת עד לשנת 2023, אשר יספקו שירותי תקשורת בפס רחב מסביב לעולם.

התעשייה האווירית (IAI) פעילה בתחום הננו-לוויינים זמן רב. היא השתתפה בפעילות הפיתוח של עמותת INSA (ממנה יצאו מייסדי SAS ו-NSLCOMM), אשר היתה הגוף הראשון בארץ שפיתח לוויין מבוסס CubeSat. חלק מהידע שניצבר בעמותה הועבר לידי SpaceIL וסייע בפיתוח נחתת הירח "בראשית". בהמשך, מילאה התעשייה האווירית תפקיד מרכזי בפיתוח ובבניית "בראשית".

בסוף 2018 התפרסמו באתרים מקצועיים ידיעות שלא קיבלו אישור, שלפיהן התעשייה האווירית מפתחת מערך של ננו-לוויינים במשקל 5-8 ק"ג עבור משרד הביטחון, כדי לאתר שיגור של טילים ורקטות.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , חלל , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית , תקשורת

פורסם בתגיות: Cubesat , לוויין תקשורת , ננו-לוויינים