בית החולים איכילוב התקין את תאורת החיטוי החכמה של ג'וגאנו

8 יולי, 2021

תאורת ה-LED של החברה מפיצה תמהיל של אור UV המשמיד 99% מהחיידקים והווירוסים בחללים סגורים, לרבות נגיפי קורונה. בית החולים התקין את התאורה בחדרי ה-CT ואולטרה-סאונד

בית החולים איכילוב החל לפרוס במתחמים שונים ברחבי בית החולים את גופי תאורת הלד שפיתחה חברת ג'וגאנו (Juganu), המפיצים אור אולטרה-סגול המשמיד חיידקים ונגיפים בחללים סגורים באוויר ועל-גבי משטחים, לרבות נגיפי קורונה (Covid-19). בשלב זה, התקין בית החולים את גופי התאורה הללו במחלקות הדימות והרדיולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי, החשופות יותר לתפוצת חיידקים ונגיפים בשל תנועת המטופלים הרבה בהן. בבית החולים יעשו שימוש בפתרון של ג'וגאנו בחדרי CT ואולטרה-סאונד, במטרה לחטא את החלל בין מטופל למטופל ולצמצם את הסיכון להידבקות במזהמים ולתחלואה נלווית.

גוף התאורה הייחודי, שנקרא J. Protect, מפיץ שילוב של אור נראה המאיר את החדר ביחד עם אור אולטרה-סגול בתדרי UVA ו-UVC, המבצעים חיטוי והשמדה של פתוגנים בחדר. יעילות ובטיחות הפיתוח נבדקו ואוששו במעבדה באוניברסיטת בר-אילן ובמוסדות אקדמיים ורפואיים נוספים

גוף התאורה מתבסס על טכנולוגיית הלד החכמה של ג'וגאנו, המאפשרת ל"ערבב" אור בתדרים שונים באמצעות תכנון השבבים במשטח הלד, ועל-ידי כך להתאים את הרכב האור לצרכים שונים. כך למשל, החברה פיתחה גופי תאורת רחוב המשנים את גווניהם בהתאם לשינויים באור הטבעי לאורך היום, וגם גופי תאורה לגידולי חממה (כולל קנאביס) ולתחומי הבריאות והרפואה.

החברה פיתחה במקור את הפתרון עם פרוץ משבר הקורונה, כדי לאפשר לקיים כמה שניתן שגרה בחללים סגורים ומתחמים ציבוריים. ואולם, מלבד סיוע בניהול שגרת הקורונה, המוצר נותן מענה לבעיה קשה נוספת שאינה קשורה לקורונה: הזיהומים הרבים בבתי-החולים, הגורמים בישראל בלבד למותם של אלפי בני-אדם בשנה.

השמדת הנגיפים מתבצעת באמצעות שימוש בשני תחומים בספקטרום האור האולטרה-סגולי: אור אולטרה-סגול מסוג UVA, באורכי גל של 395-400 ננומטר, ואור אולטרה-סגולי מסוג UVC, באורכי גל קצרים יותר של 365-375 ננומטר. קרינת ה-UVA אינה מסוכנת לבני-אדם אך היא מצליחה לחדור את המעטפת החיצונית של נגיפים וחיידקים ולהרוס אותם.

מבדקים שנערכו נמצא כי תאורת ה-UVA מצליחה לחסל 99.9% מהפתוגנים בחדר בתוך כמה שעות. קרינת ה-UVC היא עוצמתית יותר ומחסלת את הפתוגנים בחדר בתוך מספר דקות, אך היא מסוכנת לבני-אדם. לכן במוצר של ג'וגאנו מופעלת קרינת UVC באופן ידני רק כאשר החדר ריק מאדם.

החברה מייעדת את המוצר החדש לחללים גדולים כמו בתי-חולים, מרכזי קניות, מסעדות, משרדים וכדומה. החברה מדווחת כי התקינה בחודש דצמבר 2020 את המוצר במרכז קמעונאי גדול בארצות הברית, וגם ביצעה פיילוט עם יצרנית הרכב רנו, שהדגים כי התאורה מבצעת תוך 5 דקות חיטוי של 99% מהפותגנים בתוך המכונית.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מכשור רפואי , משבר הקורונה , קלינטק

פורסם בתגיות: איכילוב , ג'וגאנו