"חברות טכנולוגיה יכולות להשיג הרבה באמצעות חשיפה תקשורתית"

28 יולי, 2021

התקשורת מסקרת את עולם ההייטק מסביב לשעון, וגם החברות עצמן מבינות את הפוטנציאל ונפתחות יותר ויותר. מנכ"לית משרד יחסי הציבור "עדן תקשורת" בכמה טיפים שיעזרו לחברות למקסם את החשיפה התקשורתית שלהן

מאמר אורח

מאת: לבנת לוי, מנכ"לית "עדן תקשורת"

זו ללא ספק השנה של ההייטק הישראלי, ניתן לראות זאת במספר הרב של חברות ההייטק הישראליות שהפכו בתקופה קצרה לציבוריות ובשיא של כל הזמנים בהיקף הגיוסים במחצית הראשונה של 2021 שנאמד ב- 11.9 מיליארד דולר, ונראה שמדובר במגמה שלא הולכת לעצור בקרוב.

אולם הפריחה והשגשוג של ההייטק בישראל גורמים גם לקרבות קשים על גיוס כוח אדם איכותי. המחסור בעובדים בולט היום יותר מאי פעם, וחברות הטכנולוגיה משתמשות בשלל פתרונות יצירתיים כדי למשוך אליהן "טאלנטים". מעבר לשלל הפיתויים שמעסיקים מציעים לעובדים כמו ברזי בירה ומגלשות מים בתוך המשרדים, אחת הדרכים היותר יעילות לעשות זאת היא באמצעות יחסי ציבור שייצרו לחברה מיתוג ומיצוב גבוה, יבליטו את הפעילות והיתרונות היחסיים שלה, ויתמכו גם ביתר מאמצי השיווק של החברה כמו השגת לקוחות, גיוס משקיעים וחדירה לשווקים חדשים.

אם בעבר יחסי ציבור נחשבו לשירותי "אקסטרה" שרק חברות ענק נעזרו בשירותיהן, היום זה כבר ברור שכל חברת טכנולוגיה שרוצה להגיע לקדמת הבמה ולזרז את המטרות העסקיות שלה חייבת PR, בדיוק כשם שהיא חייבת אנשי מכירות או אנשי תכנה ומפתחים, וכשההייטק הישראלי תופס חלק כל כך מרכזי בשיח של כלי התקשורת זוהי בהחלט הזדמנות להיות חלק מהמשחק. יש בהייטק הישראלי את כל מה שתקשורת אוהבת: טכנולוגיות פורצות דרך, כסף, אנשים צעירים ומצליחים, סיפורי סינדרלה, נשים פורצות דרך והרבה פטריוטיות, ולכן אין זה מפתיע שבכל העיתונים יש מדורי טכנולוגיה, יש פינות טכנולוגיה בטלוויזיה, קיימים אינספור אתרי נישה, פורומים, קבוצות פייסבוק ופורטלים בתחום ומדי יום נולדים עוד ועוד פודקאסטים שעוסקים בטכנולוגיה ובסטארט-אפים, וכולם צמאים לאייטמים על סיפורי הצלחה ישראליים.

חברת יחסי הציבור שלי, "עדן תקשורת", מתמחה בעבודה עם חברות טכנולוגיה מתוך ההבנה שחברות טכנולוגיה יכולות להשיג הרבה באמצעות חשיפה תקשורתית, ואני אשמח לחלוק אתכם מספר תובנות שיעזרו לכם להגיע עם הטכנולוגיה המדהימה שלכם לכמה שיותר קוראים.

חשבו כמו עיתונאי

פעמים רבות, כשכותבים הודעה לעיתונות או כשמציעים לכתב רעיון לכתבה, הנטייה הטבעית שלנו היא לחשוב כמו פרסומאי ולהציג את החברה עם המון סופרלטיבים ותיאורים מופרזים. זוהי כנראה טעות, מאחר והקליינט הראשון של ההודעה לעיתונות שלכם הוא העיתונאי, והשיקול המרכזי שלו בהחלטה האם לפרסם את הידיעה או לא היא – האם היא מעניינת. כאשר אנחנו מרחיקים לכת עם השיווק העצמי ושוכחים מהתוכן והמהות, התוצאה היא תוכן שיווקי ולא תוכן חדשותי. על כן, לצד המחמאות והשבחים, הקפידו שההודעה תכלול תוכן ממשי, התחילו מהדבר החדש והמעניין ביותר, ספרו על הטכנולוגיה ועל מה שמייחד אותה, ועל התוכניות העסקיות שניתן לחשוף.

נסו לספק בהודעה גם רקע רחב יותר על התחום ועל הצורך בטכנולוגיה. אם פיתחתם למשל אפליקציה שעוזרת למנוע שכחת פעוטות במכונית, ספקו נתונים על מימדי התופעה וספרו מה קורה במקומות נוספות בעולם. פיתחתם טכנולוגיה שעשויה להגביר את הנגישות של תושבי אפריקה לאינטרנט? מצאו מחקר מראה עד כמה גישה לאינטרנט משפיעה גם על רווחה כלכלית ועל מצב נפשי. ככל שתכללו בהודעה יותר מידע כך יגדל הסיכוי שהעיתונאי יגלה עניין וישתמש בהודעה לצורך הכנת כתבה.

בנוסף לא פחות חשוב מהסיפור של החברה הוא הסיפור של האדם שעומד בראשה. התקשורת חובבת סיפורים אישיים יוצאי דופן וסיפורי חיים מרגשים, ולכן אם יש משהו שנראה לכם מספיק חשוב שהעיתונאי יידע עליכם באופן אישי אל תהססו לשתף.

קשרים עם העיתונאים

קשר אישי עם העיתונאים הוא אחד הדברים החשובים ביותר בעבודת יחסי הציבור. העיתונאים מקבלים מדי יום אלפי הודעות לעיתונות והצעות לאייטמים והם מוצפים בעבודה. הדרך הכי טובה לייצר קשרים עם עיתונאים היא להזין אותם במידע איכותי שנותן להם ולקוראים שלהם ערך מוסף. ברגע שהעיתונאי מבין שאיש היח"צ יכול לתרום לעבודתו אז יהיה לו יותר קשב אליו גם בפעמים הבאות שהוא יפנה אליו, ועם הזמן התקשורת תהפוך להיות דו-כיוונית וגם העיתונאי יתחיל לפנות לאיש יחסי הציבור במטרה לקבל חומרים/תגובות/נתונים/ציטוטים. יחסים אישיים לא נבנים ברגע, אבל מדובר בהשקעה חשובה לטווח הארוך.

יצירתיות היא שם המשחק

השלמתם גיוס הון של עשרות מיליוני דולרים? השקתם את הדור הבא של שבב התקשורת שפיתחתם? זוהי בהחלט סיבה מצוינת להוציא הודעה לעיתונות וליידע את העולם בחדשות המרגשות. אבל מה קורה בתקופה שבין הודעה להודעה? אפשר וחשוב לייצר חשיפה תקשורתית שוטפת לא רק בעת אירועי שיא. זוהי אולי המלאכה המורכבת ביותר של משרד יחסי הציבור- לייצר יש מאין, להמציא בכל יום את הגלגל מחדש ולחשוב איך שמים את החברה בפרונט גם כשאין "ניוז", וכאן בא לידי ביטוי הערך המוסף של חברת יח"צ טובה שחושבת מחוץ לקופסא. אז איך מופיעים בתקשורת גם כשאין משהו חדש? מתחברים לאירועים אקטואליים וכותבים טורי דעה בתחומי המומחיות שלכם, מנסים לחשוב באיזה אופן הטכנולוגיה שלכם או התחום שבו אתם עוסקים יכולים להתקשר לנושאים שכרגע בכותרות, מחפשים סיפורים אישיים בתוך החברה שעשויים לעניין את התקשורת ודרכם לקדם גם את החברה, משתלבים במדורים שונים של מנהלים בכירים בהייטק, מייצרים "אקשן אייטמס" כמו אירוע מעניין או סקר בתחום חשוב. זכרו, הטכנולוגיה שלכם מעניינת ורלוונטית גם אם לא חתמתם כרגע על עסקה משמעותית או השקתם מוצר חדש.

תמונה אחת שווה אלף ביטים

לוויז'ואלים שמלווים את ההודעה לעיתונות יש השפעה גדולה על הסיכוי של התוכן להתפרסם וגם על האפקט שאתם משאירים על הקורא. אנחנו חיים בעולם ויזואלי, עם הרבה מאד פיתויים ומעט מאד קשב. התמונה הנכונה יכולה להיות זו שתכריע אם יתעניינו דווקא בדברים שלכם, בדיוק כפי שתמונה באתר היכרויות תגדיל בסבירות גבוהה את הסיכוי לפנייה ביחס לפרופיל ללא תמונה. יש לכם מוצר שמצטלם טוב או מעבדות ייצור מיוחדות? דאגו שיהיו לכם תמונות שלהם באיכות טובה וגם כמובן תמונות של המייסדים, המנכ"ל, הצוות והמשרדים. בין אם פיתחת צי'פ בינה מלאכותית או רובוט לניקוי פאנל סולארי, צילומים אטרקטיביים יכולים להלהיב את הדמיון של הקוראים או הצופים ולהגדיל את רמת החשיפה והעניין לפיתוח שלכם. זיכרו, אתם לא רק מעבירים אינפורמציה, אלא מנסים לעורר תחושה אצל הקורא, בין אם מדובר בלקוח פוטנציאלי או עובד שמחפש את המקום הבא לעבוד בו.

ישנם כמובן עוד הרבה מאד טיפים למטרות קידום חברות הייטק בתקשורת, לסיום אגיד שיחסי ציבור טובים צריכים להתבסס על תכנית אסטרטגית אשר מותאמת לחברה, יש להגדיר מטרות ויעדים, לפלח את קהלי היעד ולהעביר מסרים מדויקים בתזמונים מדויקים. נראות שוטפת בכלי התקשורת חשובה הן ליצירת קרדביליות והן לצריבה תודעתית.

מוזמנים לפנות אלי בלינקדאין או בדוא"ל [email protected].

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: דעות , חדשות

פורסם בתגיות: יחסי ציבור , לבנת לוי , עדן תקשורת , תקשורת