הרמן ישראל קיבלה הזמנות להתקנת תוכנה ב-500 מיליון מכוניות

29 דצמבר, 2021

מרכז ה-OTA בהוד השרון פועל כיחידה עצמאית ונחשב לחברת עדכוני התוכנה המובילה בתעשיית הרכב. המנכ"לית מיכל גבע: "גרסת התוכנה תגדיר את התכונות ואת המחיר של המכונית"

בתמונה למעלה: מיכל גבע ועודד מן. "השחקנים החדשים (Pure EV) מושכים את התעשייה קדימה"

חברת הרמן ישראל (HARMAN), אשר אחראית על כל פעילות פעילות עידכוני התוכנה של קבוצת הרמן העולמית, חתמה על חוזים להתקנת תוכנת עידכון לכלי רכב (Over the Air) עם עשרות יצרני מכוניות, אשר מתכננים להתקין את התוכנה בכ-500 מיליון כלי רכב במהלך העשור הקרוב. כבר היום התוכנה מותקנת בכ-50 מיליון כלי רכב בעולם. חברת הרמן ישראל פועלת מהוד השרון ומעסיקה כ-250 עובדים. תוכנת העידכון של הרמן צמחה מתוך חברת Red Bend הישראלית, שהיא רכשה בשנת 2015 תמורת כ-170 מיליון דולר. החברה מפעילה גם מעבדת רכב אשר בודקת את התיפקוד השוטף של התוכנות בכלי רכב ממשיים.

בראיון ל-Techtime סיפרה מנכ"לית הרמן ישראל, מיכל גבע, שהפעילות הישראלית נחשבת למובילה מסוגה בעולם. "להערכת IHS אנחנו תופסים כ-40% משוק אספקת תוכנות העידכון של ספקים חיצוניים, כלומר לכל היצרנים המשתמשים בתוכנה שהם רוכשים – ולא בתוכנה שהם מייצרים בעצמם. הדבר הופך אותנו למעין חברת תוכנה עצמאית אשר מגדירה תקן תעשייתי דה פקטו. לכן גם הוחלט שאנחנו לא משתפים את הרמן במידע שלנו על הלקוחות. קיימת בינינו חומת הפרדה גבוהה".

מה הם האתגרים המרכזיים בעידכון מרחוק של תוכנות הרכב?

גבע: "הרכב הוא לא מחשב – הוא עשרות מחשבים – שכל אחד מהם מגיע מיצרן אחר ועם תוכנה אחרת ובאגים אחרים. אנחנו צריכים לעדכן את כל מרכיבי התוכנה האלה בצורה חכמה ויעילה. פיתחנו אלגוריתמים המאפשרים לעקוב אחר העידכונים, לזהות במהירות עידכונים שנכשלו בגלל סיבות שונות, להגדיר כיצד לעדכן אותם לאחור ולהחזיר אותם למצב הקודם כדי לשמר את תפקוד המערכות, ולהמשיך בביצוע התהליך. לעידכוני התוכנה יש חשיבות כלכלית עצומה עבור היצרנים, גם במכוניות שאינן חכמות או עתירות חיישנים. כך למשל, חברת המחקר IHS Markit גילתה שבין השנים 2014-2019, היו תקלות תוכנה אחראיות לכ-46% מכל ההחזרות של מכוניות לצורך תיקוני תקלות (Recall). עידכון במתכונת OTA היה חוסך ליצרניות את ההוצאה האדירה הזאת".

יצרני הרכב מתמכרים לעדכוני תוכנה

מערכת העידכונים של הרמן בנויה משני מודולים מרכזיים: מרכיב מרכזי המתחבר אל מערכות העדכון באמצעות מודם סלולרי או וויי-פיי ויושב באחד מהבקרים (ECU), במחשב הרכב או ביחידת המידע והבידור (In-Vehicle Infotainment – IVI). הוא פועל מול סוכנים (Agents) הנמצאים ביחידות השונות ברכב, ומקבלים ממנו רק את העידכונים הייעודיים שלהם. טכנולוגיית Smart Delta של החברה מאפשרת לזהות רק את השינויים בתוכנה ולשדר לרכב רק את השינוי הרלוונטי ולא את חבילת התוכנה כולה.

יותר מ-100 מחשבים מחליפים מידע בכל רגע נתון ברכב מודרני
יותר מ-100 מחשבים מחליפים מידע בכל רגע נתון ברכב מודרני

מנהל המוצר של החברה, עודד מן, מאמין שתשתית ה-OTA היא מרכיב הליבה הקריטי בכל רכב מודרני. מן: "הנתונים הם הדבר הגדול הבא. ברכב ממוצע יש כיום כ-100 מחשבים שונים המדברים אחד עם השני בכל רגע נתון ומייצרים כמויות עצומות של מידע בכל רגע נתון. כעת מתנהל דיון בתעשייה כיצד ניתן לבצע מונטיזציה של המידע הזה, אשר מגיע מעשרות מיליוני כלי-רכב. מערכת ה-OTA היא צינור המחבר את המידע אל הענן ולכן יהיה לה תפקיד מרכזי ברכב העתידי".

כיצד אתם מושפעים ממגמות חדשות, כמו התפתחות הרכב החשמלי או התחרות על מעבדי הרכב?

עודד מן: "יש הבדל בין היצרנים הוותיקים לבין השחקנים החדשים שהם Pure EV ומושכים את התעשייה קדימה. מבחינתנו הם קטליזטור מצויין מכיוון שהם לא פוחדים לעדכן את הרכב. המערכת שלנו לא תלוייה בארכיטקטורת המחשב של הרכב. אנחנו יודעים לשבת בכל מערכות ההפעלה, אם כי הרושם הוא שהשוק הולך להתמקד בשתי פלטפורמות בלבד: לינוקס ואנדרואיד. כיום העידכון מתבצע בדרך-כלל באמצעות מודם סלולרי הקיים במכוניות חדשות היוצאות אל השוק. בחלק מהמכוניות קיימת גם תקשורת Wi-Fi. אנחנו מאמינים שבכל המכוניות יותקנו בסופו של דבר מערכות Wi-Fi, מכיוון שעלות התקשורת הסלולרית מוטלת כיום על כתפי היצרן, וכאשר הרכב מתחבר לרשת Wi-Fi היצרן חוסך את העלות הזאת".

המכונית היא בעצם גרסת התוכנה של המכונית

ההוצאה הזאת נמצאת בצמיחה, בגלל כמויות המידע הרבות שהרכב מייצר וההסתמכות הגוברת של היצרניות על עדכוני תוכנה. "פולקסווגן מאמינה שכלי הרכב החשמליים שלה יקבלו עידכון תוכנה בכל רבעון. טסלה דיווחה שבשנת 2020 היא ביצעה עידכוני תוכנה בכל 16 יום. אנחנו מעריכים שהכיוון הכללי של התעשייה הוא לכיוון של 1-2 עידכונים בחודש".

מיכל גבע: "אנחנו רואים עלייה בנכונות של החברות להסתמך על עידכוני תוכנה. הנסיון שלנו מראה שככל שהן מתנסות יותר במערכת העידכונים, הן משתמשות בה יותר. יש לנו הסכמי שירות עם חברות המתכננות להוציא בקרים (ECU) שעדיין אין בהם תוכנה עדכנית, מתוך כוונה לעדכן את הרכב בעתיד. מסתמנת מגמה שלפיה ימכרו תכונות של הרכב באמצעות עדכוני תוכנה. בדומה ליצרניות ציוד אלקטרוני אשר מספקות מכשיר בעל יכולות רבות, אשר מכירו לצרכן נקבע על-פי חבילת התוכנה שהוא רכש. גרסת התוכנה תגדיר את התכונות ואת המחיר של המכונית".

חברת הרמן נמצאת בבעלות סמסונג, אשר רכשה אותה בשנת 2016 תמורת כ-8 מיליארד דולר. החברה מספקת מערכות מקושרות לתעשיית הרכב, הצרכנות והשוק הארגוני, בהן: מערכות IVI לשוק הרכב, קוקפיט דיגיטלי, מערכות וידאו ואודיו, פתרונות אוטומציה ומוצרי IoT. החברה מעסיקה כ-30,000 עובדים. הנתון הפיננסי האחרון שלה פורסם ב-2020, ולפיו מכירותיה ב-2019 הסתכמו בכ-8.8 מיליארד דולר.

האזינו לפודקאסט: הרכישה הישראלית שבזכותה כבשה Harman את שוק ה-OTA

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: Automotive , חדשות , טכנולוגיות מידע , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: OTA , הרמן , עידכוני תוכנה