MobileODT שחררה אלגוריתם היברידי לאבחון סרטן צוואר הרחם

23 ינואר, 2022

פיתחה התקן שמאפשר לאבחן באמצעות סמרטפון. אלגוריתם ה-AI, שכעת מתבסס גם על ביופסיות, מספק אבחון תוך 60 שניות. החברה משתתפת במבצע סקר ארצי בהודו. "AI יכול לסייע רבות במיגור התחלואה בעולם המתפתח"

כחלק מהיערכותה למבצעי הסקר הנרחבים לגילוי סרטן צוואר הרחם בהודו, הרפובליקה הדומיניקנית וארגנטינה, שבהם צפויות להיבדק מיליוני נשים באמצעות הטכנולוגיה שלה, חברת MobileODT מתל אביב שחררה גרסה חדשה ומשודרגת של אלגוריתם הבינה המלאכותית לאבחון ממצאים מחשידים להתפתחות הסרטן.

MobileODT פיתחה ערכה ניידת וזולה בשם EVA, הכוללת עדשת הגדלה המותקנת על גבי הסמרטפון, ומאפשרת לבצע, תוך שימוש ביכולות העיבוד והצילום של הסמרטפון, את בדיקת הקולפוסקופיה הווגינאלית לאיתור ממצאים מחשידים לסרטן צוואר הרחם. המכשיר מנתח את הסריקה באמצעות בינה מלאכותית ומפיק אבחון תוך 60 שניות בלבד.

עד כה, התבסס אימון האלגוריתם על מאגר של סריקות שנבחנו ואובחנו, תוך הסכמה, על ידי פאנל רופאים. כעת, הוסיפה החברה לתהליך אימון האלגוריתם תוצאות של בדיקות ביופסיה, שנחשבות למוצקות יותר, והדבר סייע לשפר את דיוק האבחון. MobileODT מכנה את האלגוריתם החדש “היברידי”, מאחר שהוא מתבסס על שני סוגים של דאטה. החברה ביצעה ניסוי קליני על האלגוריתם החדש ומתכוונת להציג את התוצאות במהלך השנה בכנס מקצועי באירופה. במקביל, החברה תבצע עדכון מהאוויר (OTA) כך שהמכשירים שנמצאים בשימוש במבצעי הסקר יפעילו את האלגוריתם החדש.

ירידה בתמותה במערב – עלייה בעולם המתפתח

מבין סוגי הסרטן, בקרב נשים וגברים כאחד, סרטן צוואר הרחם הוא הרביעי מבחינת שיעורי התמותה. מדי שנה נפטרות לערך 300 אלף נשים ברחבי העולם מסרטן צוואר הרחם. ואולם, הנתונים העולמיים מסתירים את התמונה האמיתית. בעוד שבמדינות המערב שיעורי התמותה נמצאים בירידה חדה, הרי שבעולם המתפתח שיעורי התמותה דווקא עולים. הסיבות העיקריות לכך הן שיעורי התחסנות נמוכים במדינות המתפתחות בחיסון כנגד וירוס הפפילומה (HPV), שהינו גורם סיכון מרכזי לסרטן צוואר הרחם, וכן גורמי סיכון נוספים כמו שיעור גבוה יותר של נשאי HIV ועישון.

הגורם המרכזי השני לפער בין המערב לעולם המתפתח הוא אבחון מוקדם, וכאן נכנסת לתמונה MobileODT. המכשיר שפיתחה, בשילוב טכנלוגיית ה-AI, נותן מענה למספר בעיות מהותיות שמקשות על הרחבת שיעורי האבחון במדינות מתפתחות. במערב מתבסס האבחון המוקדם על בדיקת משטח צוואר הרחם (PAP), ובמידה והיא מעלה ממצאים מחשידים האישה נקראת לבצע את בדיקת הקופולוסקופיה, המתבצעת באמצעות אנדוסקופ מיוחד הכולל מצלמה.

ואולם, מדובר במכשיר יקר, בלתי נייד ושרק גניקולוג מוסמך יכול לתפעל. המכשיר של MobileODT מאפשר לבצע את הבדיקה באמצעות הסמרטפון, ומאחר שהוא כולל תוכנת הנחייה השימוש בו פשוט יותר וניתן לביצוע גם על ידי אחיות ומיילדות ורופאים שאינם גניקולוגים. כאמור, מאחר שהמכשיר של MobileODT הוא זול יותר ונייד, הוא מאפשר להנגיש את הבדיקה גם לאזורים שבהם שירותי הרפואה אינם מתקדמים, כמו למשל באזורי ספר במדינות מתפתחות.

המכשיר נותן מענה לבעיה נוספת, הקשורה לבדיקות PAP. במסגרת הבדיקה, נשלחת הדגימה מצוואר הרחם למעבדה והתוצאה מתקבלת תוך מספר שבועות. נשים שעושות מרחק רב כדי לבצע את הבדיקה, פעמים רבות אינן חוזרות כדי לקבל את התשובה, וטיפול במידת הצורך. תופעה זו קרויה lost follow up.

בשיחה עם Techtime הסביר מנכ”ל החברה, לאון בוסטון: “זהו אחד היתרונות הקריטיים של המכשיר שלנו – הוא מפיק אבחון במקום. כך האישה גם יכולה לקבל, במידת הצורך, טיפול באותו ביקור. ישנם עוד מכשירים ניידים בשוק לביצוע קולפוסקופיה. היתרון שלנו הוא בבינה המלאכותית וביכולת לספק תוצאה במקום.”

מבצע סקר חסר תקדים בהודו

המבצע הגדול ביותר לאבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם שבו משתתפת MobileODT בימים אלה מתרחש בהודו. היעד של המבצע הינו שאפתני מאין כמוהו: לאפשר לכל הנשים באוכלוסיית הסיכון, בגילאים שבין 30-65, בכל רחבי הודו לעבור את הבדיקה. יהיה זה מבצע הסקר הגדול ביותר שהתקיים אי-פעם בהודו, והצלחתו תספק חותמת לתפקיד המכריע שיכולה הטכנולוגיה של MobileODT למלא במאמצים למיגור סרטן צוואר הרחם.

המבצע ינוהל על ידי חברת Karkinos Healthcare, המתמחה בטכנולוגיות לאבחון מוקדם של סרטן, וחברת GenWorks Health, המפיצה של MobileODT בהודו. להערכת MobileODT, במבצע ייעשה שימוש בכ-5,000 ערכות של מכשיר ה-EVA שפיתחה.

לצד המבצע בהודו, המכשיר של החברה משמש במבצע סקר של 50 אלף נשים ברפובליקה הדומיניקנית, וכן בפיילוט בארגנטינה שעשוי גם כן להוביל למבצע סקר נרחב. בוסטון: “ב-2019 הכריז האו”ם על תוכנית למיגור סרטן צוואר הרחם בעולם. זה אפשרי, ולראיה הירידה בשיעורי התמותה במערב. אבחון מוקדם הוא אמצעי קריטי במאמץ הזה. הטכנולוגיה שלנו יכולה לסייע בכך וזה גורם לנו לסיפוק רב.”

המודל העסקי של MobileODT של מתבסס על מכירת הציוד, וכן שימוש באלגוריתם ובענן של החברה במתכונת של SaaS. השימוש במכשיר החברה מספק גישה גם לענן של החברה, שבו מתועדות הבדיקות בפורמט של רשומות רפואיות אלקטרוניות, מה שמייעל את כל תהליך המעקב אחר המטופלת. החברה גייסה עדה היום כ-24 מיליון דולר והיא מעסיקה כ-25 עובדים.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: IOT , ביג דאטה , בינה מלאכותית , חדשות , טאבלט וסמארטפון , מכשור רפואי

פורסם בתגיות: MobileODT , הודו , לאון בוסטון , סרטן צוואר הרחם