סולאר-אדג’ מחסלת את פעילות מערכות האל-פסק

3 אוגוסט, 2022

פעילות ה-UPS התבססה על גמאטרוניק הישראלית שנירכשה ב-2018. "ציפינו שהיא תהיה נדבך משמעותי בצמיחה שלנו". דיווחה על הכנסות שיא ברבעון השני: 727.8 מיליון דולר. הפיחות באירו פגע בריווחיות

חברת סולאר-אדג’ (SolarEdge) הודיעה אתמול (ג’) שהחליטה להפסיק את פעילותה בתחום מערכות האל-פסק (UPS), שאליה היא נכנסה במאי 2018 בעקבות רכישת חברת גמאטרוניק הירושלמית תמורת כ-41 מיליון שקל. גמאטרוניק פיתחה מערכות אל-פסק אשר מספקות גיבוי למערכות קריטיות המחוברות למערכת החשמל וצריכות להמשיך לפעול גם כאשר יש תקלות ברשת. בעת הרכישה עבדו בגמאטרוניק כ-120 איש. מאז הרכישה לא דיווחה סולאר-אדג’ על הכנסות מהותיות בתחום.

סולאר-אדג’ תחדל מהמשך הפיתוח ותפסיק את פעילותה המסחרית בתחום האל-פסק, אך תשלב את הטכנולוגיה הקיימת במערכות סולאריות, כאשר תהיה דרישה לאספקת אנרגיה רציפה. מנכ”ל סולאר-אדג’, צבי לנדא, הסביר בשיחת הוועידה לאחר פרסום הדו”ח הרבעוני: “לפני כארבע שנים ראינו בשוק מערכות האל-פסק נדבך נוסף בצמיחה של החברה וציפינו לנקודת מפנה בשוק הזה. אולם לאור הצמיחה המהירה וסדר הגודל של ההזדמנויות בשוק הסולארי, וההנחה שלנו כי שוק האל-פסק יתמזג עם השוק הסולארי ושוק מערכות הגיבוי, אנחנו סבורים כי נפיק את המיטב מהטכנולוגיה והצוותים שבנינו במסגרת הפעילות הסולארית שלנו”.

החברה דיווחה על ביצועים חלשים יחסית גם בתחומים נוספים שהם מחוץ לליבת הפעילות הסולארית שלה: מכירות בהיקף של 40.2 מיליון דולר מפעילות ייצור סוללות ליתיום וייצור מערכות הנעה לרכב חשמלי (בהשוואה ל-47.1 מיליון דולר ברבעון הקודם). בתחום הרכב החשמלי החברה נפגעה מהמחסור ברכיבים שהוביל לביקוש נמוך יותר מצד לקוח החברה. החברה מעריכה שההכנסות מתחום זה ב-2022 יהיו נמוכות מהמצופה. ההפסד הנקי מהתחומים הלא-סולאריים ברבעון השני הסתכם ב-14.6 מיליון דולר.

הפיחות באירו גרע הכנסות של 18 מיליון דולר

בסך הכול, סולאר-אדג’ השיגה מכירות שיא של 727.8 מיליון דולר ברבעון השני (צמיחה של 52% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד). בתחום הליבה של החברה, השוק הסולארי, היא השיגה מכירות שיא בארצות הברית ובאירופה. בארה”ב היא הכפילה את מכירותיה למגזר המסחרי, וצופה שהמגמה הזו תואץ הודות לחוק האקלים המקודם על-ידי הממשל הפדרלי. באירופה השווקים הבולטים היו גרמניה ואיטליה. החברה גם מדווחת על מומנטום חיובי בברזיל, אוסטרליה, דרום אפריקה והודו.

עם זאת, סולאר-אדג’ ממשיכה להתמודד עם שחיקה בשולי הרווח, על רקע הצורך להשתמש לעיתים במשלוחים מואצים ויקרים יותר ועקב התנודות בשער הדולר. שולי הרווח ברבעון השני ירדו ל-28.1%, בהשוואה ל-30.2% ברבעון הקודם ו-37.4% ברבעון המקביל. באירופה החברה נפגעה מהפיחות בערך האירו למול הדולר ברבעון האחרון, בשל העובדה כי המכירות ביבשת מתבצעות באירו, כאשר הדו”ח הפיננסי של החברה הוא דולרי. לדברי סמנכ”ל הכספים של החברה, רונן פייר, הפיחות בשער אירו תורגם לפגיעה של 18 מיליון דולר בהכנסות ו-2.4% בשולי הרווח.

ברבעון הבא צופה החברה הכנסות של 810-840 מיליון דולר, ללא שיפור משמעותי בשולי הרווח. שוק ההון הגיב לדו”ח באכזבה ומניית החברה ירדה אתמול ב-after market ב-12%.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , דוחות רווח , חדשות , קלינטק

פורסם בתגיות: SolarEdge , גמאטרוניק , סולאר-אדג'