אמרסון מנסה להשתלט על NI

31 ינואר, 2023

הציעה 7.6 מיליארד דולר במזומן, אולם נענתה בסירוב ובאימוץ "גלולת רעל" שנועדה לנטרל השתלטות עויינת. אמרסון פירסמה מכתב פתוח לבעלי המניות של NI, כדי שילחצו על ההנהלה להיכנס למשא ומתן

בתמונה למעלה: מנכ"ל NI אריק סטארקלוף (מימין) ומנכ"ל אמרסון לאל קרסנבאי

חברת אמרסון Emerson האמריקאית, שהיא אחת מחברות מוצרי החשמל והאלקטרוניקה הוותיקות בעולם (הוקמה בשנת 1890), גילתה שהיא החברה אשר מנסה לרכוש את את חברת National Instruments מאוסטין, טקסס. מהלך אשר גרם לדירקטוריון NI לאמץ תקנה זמנית המונעת השתלטות עויינת. אמרסון דיווחה שהיא הגישה הצעת רכש בהיקף של 7.6 מיליארד דולר לפי מחיר מניה של 53 דולר, המעניק פרימיום של 32% בהשוואה למחיר המניה ב-12 בינואר 2023. ההצעה הוגשה ל-NI בחודש נובמבר 2022, והיא עידכון להצעת רכש שהוגשה לדירקטוריון במאי 2022, לפי מחיר של 43 דולר, אשר נדחתה על-ידי NI.

ההודעה הזאת מסירה את הערפל מהמהלך הבלתי מובן שביצע דירקטוריון NI לפני שבועיים: הוא הכריז על יישום תוכנית זכויות למשך 12 חודשים שבמהלכה יכולים בעלי המניות הקיימים של החברה לרכוש מניות נוספות שהחברה תקצה, במחצית ממחירן בשוק (50%) – זאת במידה וגורם חיצוני כלשהוא ירכוש בתקופת התוכנית 10% או יותר ממניות החברה. מדובר במהלך קלאסי בשם "גלולת רעל", שנועד לנטרל נסיונות השתלטות עוינת באמצעות דילול מניות החברה. אולם נשיונל אינסטרומנטס סירבה למסור מידע שיסביר מדוע היא נקטה במהלך הקיצוני הזה.

אמרסון עוקפת את הדירקטוריון

כעת מנסה אמרסון ללחוץ על הדירקטוריון באמצעות בעלי המניות, ומבטיחה להם שאישור ההצעה יעניק להם רווח מיידי ובמזומן בשיעור של 32% על השווי הנוכחי של מניותיהם בחברה. "למרות שהיינו מעדיפים להגיע להסכם באופן פרטי, לאור העובדה ש-NI הכריזה על בדיקה אסטרטגית מקיפה, ולאחר שבמשך שמונה חודשים היא מסרבת לדון איתנו על עיסקת מזומנים מצויינת, החלטנו ליידע את כל בעלי המניות של NI", כתב נשיא ומנכ"ל אמרסון, לאל קרסנבאי, במכתב פתוח לבלי המניות. "אנחנו מוכנים מיידית להיכנס למשא ומתן עם הדירקטוריון ולהגיע להסכם שייתן לבעלי המניות רווח מיידי מצויין".

חברת NI הוקמה בשנת 1977 ועוסקת בפיתוח ואספקת פתרונות בדיקה ומדידה אלקטרוניים, מערכות איסוף מידע, מערכות צב”ד אוטומטי וכדומה. מוצר הדגל המוכר ביותר של החברה הוא LabVIEW – פלטפורמה וסביבת פיתוח לתכנות בשפה חזותית, המיועדת בעיקר להפעלת ציוד מדידה ממוחשב ורובוטים. החברה מעסיקה כ-7,000 עובדים ומכירותיה בשנת 2022 צמחו ב-13% להיקף של כ-1.66 מיליארד דולר. חברת אמרסון מתמקדת בעיקר בתחומי התוכנה ומערכות ההספק והבקרה התעשייתיות. היא מעסיקה כ-85,000 עובדים, ומכירותיה בשנת 2022 הסתכמו בכ-19.6 מיליארד דולר.

אמרסון מגדירה אסטרטגיה חדשה

אמרסון מעוניינת בעיסקה לאחר שקיבלה החלטה אסטרטגית להיכנס לתחום האוטומציה והרובוטיקה, ולצורך זה היא זקוקה לנכסים של NI. אלא שמנהלי NI מסרבים להיענות להצעה: כאשר אמרסון יצרה קשר ראשוני במאי 2022, חברת NI הגיבה באמצעות רכישת המניות העצמית הגדולה ביותר בתולדותיה בהיקף של יותר מ-80 מיליון דולר. אמרסון מאשימה את הנהלת NI שלאחר חודשי מאמץ ארוכים, נערכה פגישה ראשונה רק בתחילת ינואר, ושבמהלכה סירבו נציגי NI למסור מידע על החברה ולא ענו לשאלות על עסקיה.

בהודעה הנוכחית, המיועדת כאמור לבעלי המניות, אמרסון כותבת שהיא "התאכזבה לגלות שלאחר הפגישה בינינו, הכריזה NI על בדיקה אסטרטגית מקיפה ואימצה מנגנון של גלולת רעל.  בעלי המניות של NI צריכים להבין שבמשך שמונה חודשים נמנעה מהם ההזדמנות לקבל רווח במזומנים על השקעתם. אנחנו מבקשים מבעלי המניות של NI לפנות אל הנהלת החברה כדי לוודא שהבדיקה האסטרטגית המקיפה שעליה הכריזה, איננה עוד מהלך השהייה טקטי שנועד למנוע את העיסקה".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: בקרה וציוד תעשייתי , חדשות , מיזוגים ורכישות

פורסם בתגיות: מיזוגים ורכישות , נשיונל אינסטרומנטס