קומפיולאב: המכירות עולות, צבר ההזמנות קטן

29 אוגוסט, 2023

מכירות יצרנית המחשבים וכרטיסי ה-SoM מיקנעם צמחו ב-13% במחצית הראשונה של 2023, והסתכמו בכ-63.1 מיליון שקל. הירידה בצבר ההזמנות מיוחסת להתאוששות שרשרת האספקה בשוק הרכיבים האלקטרוניים

במחצית הראשונה של 2022 צמחו המכירות של חברת קומפיולאב (Compulab) מיוקנעם בכ-13% והסתכמו ב-63.1 מיליון שקל. הרווח נטו זינק מכ-1.2 מיליון שקל אשתקד לכ-5.2 מיליון שקל השנה. אחת מהתופעות המעניינות בדו"ח של החברה קשור לשינויים גלובליים במאפייני שוק הרכיבים. החברה דיווחה שלמרות ההצלחה במכירות, צבר ההזמנות נמצא בתהליך ירידה עקבי: מכ-30.7 מיליון שקל בדצמבר 2022, לכ-20.3 מיליון שקל ביוני 2023 וכעת להיקף של כ-18 מיליון שקל בלבד.

החברה הסבירה שמדובר בתופעה גלובלית: "הירידה בצבר ההזמנות נובעת בעיקרה מקיצור זמני האספקה. מרבית הלקוחות מעדיפים היום להצטייד בהתאם לצרכים המיידים – ולא לבצע הזמנות ארוכות טווח". ראוי לציין שהתופעה הזאת גם מורגשת אצל מפיצות הרכיבים הגדולות בעולם. בשנה שעברה אמר ל-Techtime מנהל המכירות של מאוזר EMEA שכאשר צבר ההזמנות יתחיל לרדת, "נדע שמשבר הרכיבים מתחיל להסתיים".

קו הייצור של חברת קומפיולאב ביוקנעם
קו הייצור של חברת קומפיולאב ביוקנעם

החברה הוקמה ב-1992 על-ידי אריה יהב וגדעון ימפולסקי, אשר רכש ב-2012 את השליטה בחברה ביחד עם קבוצת משקיעים. החברה החל את דרכה בתור לשכת תכנון ופיתוח, ובשנת 1997 החלה לפתח מוצרים עצמיים לשוק המערכות המשובצות. בכיום היא מפעילה שני קווי מוצר מרכזיים: כרטיסי מחשב (Computer on Module) המיועדים למערכות משובצות ומבוססים על ארכיטקטורת ARM, ומחשבים זעירים קומפקטיים ומוקשחים מבוססי x86 של אינטל, אשר כוללים טכנולוגיית קירור עצמית מבוססת "ארובות אוויר" (Buoyancy Effect) ופועלים ללא מאווררים.

בשנים האחרונות החברה מגבירה את פעילותה בתחום המחשבים הזעירים ליישומי IoT. בדומה לחברת ואריסייט המתחרה, גם קומפיולאב מייצרת בעצמה את המוצרים, במפעל הייצור שלה ביוקנעם אשר כולל 3 קווי השמות SMT. בין לקוחותיה: סימנס, גוגל, לוקהיד מרטין, רייתאון, פיליפס, Future Electronics ועוד. החברה נסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של כ-129.5 מיליון שקל.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , ייצור וקבלנות משנה , מחשבים ומערכות משובצות , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: SoM , קומפיולאב , תעשייה ישראלית