ננו דיימנשן רוכשת את "שורפת המזומנים" דסקטופ מטאל

3 יולי, 2024

בספטמבר 2023 היא הכשילה עסקת מיזוג בין סטרטסיס לדסקטופ מטאל בטענה שזו חברה בעלת "ביצועים נמוכים". היום אמר מנכ"ל ננו-דיימנשן: "אנחנו חולקים חזון משותף"

בתמונה למעלה: מנכ"ל ננו דיימנשן, יואב שטרן

חברת ננו דיימנשן (Nano Dimension) רוכשת יצרנית מדפסות התלת-מימד האמריקאית דסקטופ מטאל (Desktop Metal) תמורת כ-183 מיליון דולר במזומן. העיסקה אושרה על-ידי הדירקטוריונים של שתי החברות, אולם השלמתה תלויה באישור אסיפת בעלי המניות של דסקטופ מטאל. ננו דיימנשן תשלם 5.5 דולר למניה, מחיר המייצג פרמיה של 27.3% על מחיר מניית דסקטופ מטאל בבורסה בזמן החתימה על ההסכם. יחד עם זאת, המחיר בין החברות הוסכם כי המחיר הסופי עשוי לרדת עד למחיר של 4.07 דולר למניה (כלומר, 135 מיליון דולר), בכפוף לתנאים שלא נמסרו.

עימות בין סטרטסיס וננו דיימנשן

מדובר בעיסקה מפתיעה: דסקטופ מטאל דיווחה על הפסד נקי מצטבר של יותר ממיליארד דולר בשנים 2022 ו-2023, ומנכ"ל ננו דיימנשן, יואב שטרן, העניק לה לפני פחות משנה את הכינוי "שורפת מזומנים". ההסכם מפתיע מסיבה נוספת: בחודש מאי 2023 חתמה סטרטסיס (Stratasys) על הסכם למיזוג עם דסקטופ מטאל בעסקת מניות שהיתה מעניקה לבעלי המניות של דסקטופ מטאל 41% ממניות החברה הממוזגת. באותה עת ננו-דיימנשן היתה בעלת המניות הגדולה ביותר בסטרטסיס (14.1%), והובילה התנגדות עזה למיזוג. היא אף פירסמה קריאה פומבית לבעלי המניות של סטרטסיס ובה הציעה להם להצביע נגד המיזוג.

ואומנם, בספטמבר 2023 הכריעה אסיפת בעלי המניות של סטרטסיס נגד המיזוג – והעסקה בוטלה. שטרן התבטא באותה עת כנגד המיזוג וטען: "דסקטופ מטאל היא חברה ששורפת מזומנים, שהציגה ביצועים נמוכים והשמידה ערך משמעותי עבור בעלי המניות. המיזוג הוא צעד הגנתי של הנהלה מקובעת, והמהלך ידלל משמעותית את אחזקות בעלי המניות של סטרטסיס".

היום שטרן מתבטא אחרת: "השילוב של ננו דיימנשן עם דסקטופ מטאל הוא צעד נוסף בהתפתחות של ננו דיימנשן בדרכה להוביל את תחום הייצור הדיגיטלי בקנה מידה גדול וביישומים תעשייתיים קריטיים. אנחנו נרגשים לקראת החבירה עם דסקטופ מטאל, חברה שחולקת איתנו חזון משותף לגבי תהליכי הייצור העולמיים העתידיים. החברה הממוזגת תפעל להציע מוצרים חדשניים ללקוחות, תיצור ערך לבעלי המניות ותתמקד בצמיחה ריווחית".

הלוואת גישור וחוב של 115 מיליון דולר

בשנת 2022 הפסידה דסקטופ מטאל 740 מיליון דולר, ובשנת 2023 היא הפסידה 323.3 מיליון דולר. ניתן ללמוד על מצבה הפיננסי כיום מסעיף בהסכם, שלפיו ננו דיימנשן מעמידה לרשותה קו אשראי בגובה של 20 מיליון דולר עד ינואר 2025, במתכונת של הלוואת גישור. ייתכן גם שסכום העיסקה האמיתי גדול יותר: בדו"ח לבורסה (Form 6-K), מדווחת ננו דיימנשן שיש לדסקטופ מטאל אגרות חוב ברות המרה (Convertible Senior Notes) בהיקף של כ-115 מיליון דולר. "עם ביצוע המיזוג, החברה צריכה לפדות את כל האגרות בתוספת ריבית וקנסות". מדובר במקרה הזה בריבית של 6% לפחות.

ברבעון הראשון 2024 הסתכמו הכנסות דסקטופ מטאל כ-40.2 מיליון דולר, בהשוואה לכ-52.6 מיליון דולר ברבעון האחרון 2023. החברה דיווחה על הפסד של 50.2 מיליון דולר, שכלל בין היתר מחיקה חד-פעמית של שווי נכסים. עם זאת, צעדי התייעלות שנקטה הפחיתו את קצב שריפת המזומנים בכ-47%. בקופת המזומנים שלה היו בסוף הרבעון הראשון כ-66.3 מיליון דולר, בהשוואה לכ-84.5 מיליון דולר בסוף 2023. לאחרונה היא פירסמה תחזית להכנסות של 175-215 מיליון דולר בשנת 2024, עם EBTIDA שלילי של בין 10-30 מיליון דולר. חברת ננו דיימנשן תממן את העיסקה באמצעות המזומנים המצויים בקופתה. להערכתה, המכירות המשותפות של שתי החברות ב-2023 הסתכמו בכ-246 מיליון דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: 3D-Printing , חדשות , מיזוגים ורכישות , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: דסקטופ מטאל , יואב שטרן , ננו-דיימנשן , סטרטסיס