ראדא מקימה תשתיות ייצור בארה"ב עבור הצבא האמריקאי

23 מאי, 2018

מערכות המכ"ם הטקטי הופכות להיות מנוע הצמיחה של ראדא בזכות השוק האמריקאי. לפני חודשיים היא פתחה חברת בת במרילנד, שתקים קו ייצור בארה"ב ותתאים את מערכות המכ"ם שלה לדרישות של צבא ארצות הברית

שוק המכ"מים הטקטיים ממשיך להניע את תנופת הצמיחה של חברת ראדא (Rada) מנתניה. ברבעון הראשון של 2018 צמחו מכירות החברה בכ-29% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב-6 מיליון דולר. החברה עידכנה את תחזית המכירות השנתית שלה והעלתה אותה מ-18 מיליון דולר ל-20 מיליון דולר. ראדא צופה הכנסות של כ-6.5 מיליון דולר ברבעון השני, המייצגות גידול של כ-22% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. תחום המכ"מים הטקטיים היווה כ-60% מהכנסות החברה, ואילו תחום האוויוניקה היווה כ-40%. כעת החברה נערכת למהלך הבא: הצמחת שוק המכ"ם הטקטי בארצות הברית ובניית תשתיות ייצור בארה"ב עבור צורכי הצבא האמריקאי.

השוק האמריקאי עשוי לדחוף לגיוס הון

במהלך שיחת הוועידה לאחר פרסום התוצאות הרבעוניות אתמול, אמר המנכ"ל דב סלע, שבחצי השנה האחרונה החברה ביצעה השקעות משמעותיות בהגדלת קיבולת היצור שלה בתחום המכ"ם הטקטי. "אנחנו מתכננים להעביר את הייצור לארצות הברית כשההזמנות שם יגדלו". במקרה כזה גם יכול להיות שהחברה תנסה לגייס הון: "אם נחליט לבצע מהלך גדול בשוק האמריקאי, יכול להיות שבסוף השנה או בתחילת השנה הבאה נגיע למסקנה שנצטרך הון נוסף".

לדבריו, החברה הבת בארה"ב כבר קיבלה הזמנות ראשוניות מלקוחות בארה"ב. "יש לה מאגר הזדמנויות (Pipeline) רחב, עם פוטנציאל הכנסות משמעותי לשנים הקרובות בתחומים כמו מערכות הגנה אקטיביות (APS) לצבא ארה"ב וללקוחות אחרים, הגנה אווירית טקטית ניידת (M-SHORAD) לצבא ארה"ב ולכוחות המארינס, מערכות הגנה האוויריות לטווח קצר (Short Range Air Defense) ומערכות הגנה כנגד כלי טיס בלתי מאוישים (UAVs)".

המשקיעים מאמינים בטקטיקת המכ"ם

לדבריו, "כל הפתרונות האלה זקוקים למכ"ם טקטי וקומפקטי, בעל יכולת פעולה תוך כדי תנועה (On-The-Move) שאותה אנו מציעים". חברת ראדא התמקדה שנים רבות בתחום המערכות האוויוניות, אולם בשנתיים האחרונות היא שינתה ראדא את האסטרטגיה שלה ומגבירה את המיקוד בתחום המכ"מים הטקטיים, שלאחר הקדשת מאמצי פיתוח גדולים, הופך להיות מנוע הצמיחה העיקרי שלה. המהפך הזה הוביל את ראדא מצמיחה שלילית בשנים 2015 ו-2016 לזינוק של יותר מ-100% במכירות בשנת 2017. גם המשקיעים מביעים אמון באסטרטגיה הזו ומניית החברה בנסד"ק, עלתה ב-116% ב-12 החודשים האחרונים והיא את החברה לשווי שוק של 87 מיליון דולר.

הידוק שיתוף הפעולה עם צבא ארצות הברית

כעת, היעד המרכזי של החברה הוא תקיעת יתד בשוק הביטחוני האמריקאי: לפני כחודשיים היא הקימה חברה בת במרילנד, ארצות הברית, בשיתוף חברת המחקר והפיתוח SAZE Technologies, שתספק לה את תשתית הייצור הדרושה לצורכי הצבא האמריקאי. בנוסף, היא תתאים את מערכות המכ"ם הטקטי של ראדא לדרישות של הלקוחות בארצות הברית, תספק להם שירותי תחזוקה ותתמקד בשיווק ופיתוח עסקי בכל צפון אמריקה. החברה החדשה מנוהלת על-ידי ויליאם ווטסון, שעבר כ-27 שנה בחברת האלקטרוניקה התעופתית האמריקאית, Leonardo DRS.

ארצות הברית היא שוק היעד המרכזי של ראדא בתחום המכ"מים הטקטיים, והצמיחה של החברה ב-2017, שעמדה על 104%, נבעה במידה רבה מהמכירות לצבא ארצות הברית. באוגוסט 2017 חתמה ראדא על העסקה הראשונה עם צבא ארצות הברית, לאספקת יותר מ-100 מערכות מכ"ם טקטי בהיקף של 9.1 מיליון דולר. באוקטובר 2017, הציב הצבא האמריקני את נושא ההגנה האקטיבית ואת נושא ההגנה האווירית לטווח קצר כשניים מתוך ששת יעדי המודרניזציה הנוכחיים שלו. המכ"מים הטקטיים הניידים של ראדא נותנים מענה לשני הצרכים הללו.

מדינות מרכז אירופה מתעניינות במכ"ם טקטי

ראדא מקווה להרחיב את הפעילות העסקית מול החילות האמריקניים ולקבל עד סוף 2018 את אישור SSA, המאפשר לחברות זרות להשתתף בפרויקטים מסווגים של הצבא ושל ממשלת ארצות הברית. קו הייצור שמקימה ראדא בארצות הברית צפוי להיות מוכן באמצע 2019. בשיחת הוועידה, הביע המנכ"ל סלע בטחון רב, המבוסס על העובדה שאין לחברה הרבה מתחרים בתחום: "שוק המכ"ם הטקטי הוא שוק חדש מאוד שיש בו מעט מאוד מתחרים. עד לאחרונה, כל מערכות המכ"ם בשוק ההגנה האווירית היו היו נייחות, וכעת הצבאות המערביים מתחילים להתעניין במערכות ניידות. יש לנו הזמנות בישראל, בארה"ב במזרח הרחוק ולאחרונה גם מדינות במרכז אירופה מראות התעניינות ערה. התחלנו לבצע בדיקות גם בשק ההודי, ואנחנו מקווים שהוא יהיה שוק צומח".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: דוחות רווח , מכ"ם , תעופה וביטחון

פורסם בתגיות: מכ"ם טקטי , ראדא