סיוה צופה הכפלה בהכנסות מתמלוגים עד 2022

13 פברואר, 2019

למרות ירידה של 16% בהכנסות מתמלוגים ב-2018, על רקע משבר האייפון ומלחמת הסחר, החברה צופה עלייה בשנים הקרובות הודות לגידול בהסכמי הרישוי וכניסה לתחומים צומחים כמו דור חמישי ו-IoT

לא מעט גורמים פעלו ב-2018 לרעת חברת סיוה (CEVA) מהרצליה: הירידה במכירות הדגמים החדשים של מכשירי האייפון של אפל, שכוללים שני שבבים המתבססים על ה-IP של סיוה, האמברגו שהטילה ארצות הברית על ZTE, אחת מלקוחותיה של סיוה, למשך מספר חודשים, ובכלל מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין. ואמנם, תוצאותיה הכספיות של סיוה לרבעון הרביעי ולשנת 2018 מצביעות על ירידה חדה בהכנסות החברה מתמלוגים. עם זאת, בחברה כבר זיהו גורמי צמיחה חדשים, ובייחוד קישוריות לדור חמישי ועיבוד אותות ל-IoT, וצופים עלייה של 4% בהכנסות מתמלוגים ב-2019 והכפלת ההכנסות מתמלוגים עד 2022.

הכנסותיה של סיוה ברבעון הרביעי הסתכמו ב-21.4 מיליון דולר, ירידה של 1% לעומת הרבעון המקביל. הכנסותיה של סיוה מתבססות על מכירת הסכמי רישוי לשימוש בקניין הרוחני שלה בפיתוח השבב, ועל תמלוגים שהיא מקבלת עבור כל מוצר סופי הכולל את הטכנולוגיה שלה. בחלוקה למקורות הכנסה, ההכנסות ברבעון הרביעי ממכירת רישיונות גדלו ב-17% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-10.5 מיליון דולר, כ-49% מהמחזור; ואולם, ההכנסות מתמלוגים ירדו ב-14% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-10.9 מיליון דולר, כ-51% מסך ההכנסות. הרווח הנקי הסתכם ב-2.3 מיליון דולר, ירידה של 27% בהשוואה לרבעון המקביל.

13 הסכמים חדשים ברבעון

במהלך הרבעון הרביעי חתמה סיוה על 13 הסכמים חדשים לרישוי טכנולוגיות לתכנון שבבים. 7 היו לאספקת טכנולוגיות עיבוד אותות ובינה מלאכותית, ו-6 הסכמים לאספקת טכנולוגיות קישוריות. כל ההסכמים שנחתמו היו לאספקת טכנולוגיות למוצרים בשווקים חדשים שאינם בתחום התקשורת הסלולרית לסמארטפונים, ו-6 היו עם לקוחות חדשים. ההסכמים נחתמו עם יצרני שבבים לדור 5, קישוריות סלולרית למוצרי IoT, מצלמות מתקדמות, קישוריות לשוק הרכב, דיבוריות חכמות, אוזניות בלוטות', נתבי Wi-Fi ומכשירי IoT אחרים.

בפילוח גיאוגרפי, סין מסתמנת כשוק יעד בעל משקל הולך וגדל עבור החברה: 9 מתוך 13 ההסכמים נחתמו עם לקוחות בסין, 2 הסכמים עם לקוחות בארצות הברית, ו-2 הסכמים עם לקוחות באסיה-פסיפיק, כולל יפן.

בהתייחס ל-2018 כולה, ירדו הכנסות סיוה ב-11% ל-77.9 מיליון דולר. ההכנסות ממכירת רישיונות ירדו ב-6% ל-40.4 מיליון דולר, וההכנסות מתמלוגים ירדו ב-16% ל-37.4 מיליון דולר. הרווח הנקי ירד ב-2018 ב-97% ל-0.6 מיליון דולר.

מודם LTE Advanced של אינטל הכולל מעבד אותות של סיוה

הסכם משמעותי בדור 5

מנכ"ל סיוה, גדעון ורטהייזר, ציין בשיחת הוועידה לאחר פרסום הדו"חות כי במהלך הרבעון הרביעי נחתמו כמה הסכמים אסטרטגיים עם לקוחות גדולים. לדבריו, אחד מהסכמים הללו, אשר נחתם עם חברה בתחום הדור החמישי, הינו מהגדולים בהיקפם בתולדות סיוה.

באשר לירידה בהכנסות מתמלוגים ציין ורטהיימר, "בתמלוגים, ההכנסות ברבעון הרביעי היו נמוכות מציפיותינו, והן משקפות חולשה במכירות של יצרן סמארטפונים גדול בעיקר בשל ההאטה הכלכלית בסין, וביקוש נמוך יותר לסמארטפונים זולים בשווקים מתעוררים".

49 הסכמים חדשים ב-2018

ורטהייזר הוסיף: "פעילות הסכמי הרישוי התקדמה ב-2018, במהלכה חתמנו על 49 הסכמים עם לקוחות במגוון שווקים גדולים, כולל דור 5, מוצרי IoT עם קישוריות סלולרית, בינה מלאכותית, וקישוריות בלוטות' ו-Wi-Fi. הסכמים חדשים אלה, לצד יותר מ-140 הסכמים שחתמנו בשלוש השנים האחרונות, מהווים את הבסיס להרחבה משמעותית של נתח השוק שלנו ולצמיחה בהכנסות מתמלוגים בשנים הבאות.

הכפלת התמלוגים ב-2022

"הכנסותינו מתמלוגים ב-2018 הושפעו מהחולשה בשוק הסמארטפונים ומקצב ההתקדמות של לקוחותינו בשוק תחנות הבסיס הסלולריות. למרות זאת, המשכנו לחזק את נוכחותנו בשווקים אחרים, בהם סופקו יותר מ-370 מיליון מכשירים מבוססי סיוה, גידול של 41% בהשוואה לשנה שעברה. בתחום הבלוטות' הצומח במהירות, סופקו יותר מ-300 מיליון מכשירים מבוססי סיוה ב-2018. הזדמנויות הצמיחה בשוק זה גדולות, ומ-2022 ואילך צפויים להימכר בו יותר מ-5 מיליארד מכשירים מדי שנה.

"בנוגע ל-2019, אנו צופים כי רמות המלאים הגבוהות בשוק הסמארטפונים, לצד החולשה העונתית המאפיינת את תחילת השנה, ישפיעו על התמלוגים בטווח הקצר. במקביל, אנו צופים את המשך ההתרחבות בשווקים אחרים ובשוק תחנות הבסיס הסלולריות, לצד התאוששות בשוק הסמארטפונים במחצית השנייה של השנה. יצרנים רבים ממשיכים לאמץ את הטכנולוגיות המתקדמות שלנו בשווקים צומחים וגדולים. נכון להיום, כ-40 לקוחות משלמים לסיוה תמלוגים, וישנם כ-60 לקוחות הנמצאים בשלבי פיתוח של שבבים חדשים המתוכננים להיכנס לייצור סדרתי בשנים הקרובות. אנו מאמינים כי סיוה במסלול הנכון להכפלת ההכנסות מתמלוגים ב-2022".

התאוששות בתמלוגים במחצית השנייה

במהלך שיחת הוועידה שהתקיימה בעקבות פרסום הדוחות הכספיים, אמר ורטהייזר כי החולשה בשוק הסמארטפונים, תנאי המאקרו והיישום האיטי של תחנות בסיס סלולריות מדור 5 – שהעיבו על תמלוגי סיוה ב-2018 – יימשכו גם במחצית הראשונה של 2019. בנוגע למחצית השנייה של השנה, צופה החברה התאוששות בתמלוגים בשוק הסמארטפונים. בשוק תחנות הבסיס הסלולריות מדור 5, קצב היישום איטי יותר מהצפוי בשל עיכוב של מפעילים בפריסת רשתות ובשל התאמת מכשירים לרשתות החדשות. למרות קצב היישום האיטי, מסרה סיוה כי פריסת רשתות דור 5 ממשיכה להתקדם בארצות הברית, סין, קוריאה ויפן.  בשווקים אחרים – קישוריות W-Fi ובלוטות', ובינה המלאכותית – צופה סיוה המשך הצמיחה בתמלוגים.

התחזית ל-2019: הכנסות של כ-80 מיליון דולר

במהלך שיחת הוועידה, מסר סמנכ"ל הכספים של החברה, יניב אריאלי, תחזית ראשונה ל-2019. הביקוש לטכנולוגיות של סיוה צפוי להימשך, וההכנסות מהסכמי רישוי ב-2019 צפויות להיות לפחות ברמה הגבוהה של 2018. בנוגע לתמלוגים, צופה החברה הכנסות גבוהות יותר במחצית השנייה של השנה, שינטרלו את ההאטה במחצית הראשונה. ההכנסות מתמלוגים ב-2019 צפויות לצמוח בכ-4% לכ-39 מיליון דולר.

בסך הכול, צפויה סיוה להציג הכנסות של כ-80 מיליון דולר ב-2019. ברמה שנתית, עלות המכירות צפויה לגדול בכ-1.7 מיליון דולר בהשוואה ל-2018 כתוצאה מפרויקט פיתוח הקשור ללקוח גדול בתחום דור 5. הוצאות התפעול צפויות לגדול בכ-4 מיליון דולר כתוצאה מהשקעה במו"פ ובעיקר גיוס עובדים נוספים.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: IOT , דוחות רווח , דור חמישי , טאבלט וסמארטפון , קניין רוחני

פורסם בתגיות: אייפון , סיוה