רדקום השיקה פלטפורמה לאבטחת שירות ברשתות דור חמישי

9 ספטמבר, 2020

הפלטפורמה לומדת באמצעות למידת-מכונה את תבניות השימוש של המשתמשים והמכשירים ומוודאת כי הם זוכים לרוחב-הפס הנדרש ליישום. מנכ"ל רדקום ל-Techtime: "ניהול רשת הופך להיות מבוסס-דאטה, וזה מה שאנחנו מספקים"

חברת ראדקום (Radcom) מתל-אביב מזהה את המעבר לרשתות תקשורת וירטואליות בדור החמישי כהזדמנות הצמיחה הגדולה של החברה בשנים הקרובות. החברה השיקה בחודש שעבר פלטפורמה חדשה לניטור תעבורה ואבטחת שירות (Service Assurance). הפלטפורמה, ששמה Radcom ACE, מתבססת על אלגוריתמים של למידת-מכונה, שלומדים באופן אוטומטי את דפוסי השימוש של המכשירים והיישומים השונים ברשת דור חמישי, ומאפשרים לספק התקשורת להבין מה קורה ברשת ושכל המשתמשים מקבלים את קצב התעבורה הנדרש ליישום שאותו הם צורכים.

בשיחה עם Techtime מגלה מנכ"ל החברה אייל הררי כי פיתוח הפלטפורמה החל כבר לפני שנתיים. "הבנו שיש לנו הזדמנות במעבר של חברות הטלקום לדור החמישי, והיה חשוב לנו להיערך כדי שנוכל להשתלב בטרנספורמציה. חשבנו מהו המוצר הנכון להביא לשוק. הדור החמישי הולך להתבסס בלעדית על וירטואליזציה וענן, וזה משרת אותנו כחברת תוכנה."

וירטואליזציה היא המגמv הבולטת ביותר בעולם הטלקום בשנים האחרונות. וירטואליזציה של הרשת מפשרת למפעיל לנהל את היישומים השונים של הרשת מרחוק ובאופן מבוסס-תוכנה, ולקבל נראות גדולה יותר של הרשת. הווירטואליזציה נחוצה במיוחד במעבר לדור החמישי, שבו רשתות התקשורת צפויות לספק שירות לא רק לסמארטפונים, אלא למגוון רחב של אביזרי IoT.

לפי מחקר שפורסם לאחרונה על ידי חברת המחקר Meticolous Research שוק ה-NFV צפוי לצמוח בשנים הקרובות בקצב שנתי של 34% ולהגיע ב-2027 להיקף של 122 מיליארד דולר. כמובן שהתחום שבו עוסקת רדקום, ניטור תעבורת רשת, הינו רק סגמנט קטן בכלל השוק, אך המספרים הללו משקפים את היקף הטרנספורמציה שמתחוללת בשוק הטלקום במעבר בין הדורות. "בשוק הטלקום, מעבר מדור לדור קורה אחת לעשור, וחשוב לנו להיות חלק בחלון ההזדמנויות שנפתח עכשיו."

להבדיל בין גיימר למכונית אוטונומית

פלטפורמות לאבטחת שירות נועדו לוודא כי כל משתמש זוכה לרוחב-הפס ולתעבורת הנתונים הנדרשים כדי שהיישום יפעל כמצופה, בין אם מדובר בצפייה בסרטון ביוטיוב, משחק רשת או תקשורת בין רכבים (V2X). הררי מסביר כי ריבוי המכשירים והיישומים ברשת דור חמישי הופך את משימת ניטור הרשת למורכבת הרבה יותר, והיא מצריכה כלי ניטור מתקדמים יותר.

"בדור עד היום, פתרונות אבטחת השירות היו פסיביים בעיקרם. הם אספו המידע והאופרטור היה צריך לנתח אותו. זה לא יספיק עבור קפיצת המדרגה של הדור החמישי, עם ריבוי המכשירים והיישומים. ניהול רשת דור חמישי מחייב אוטומציה. אנחנו משנים את הפרדיגמה. הפלטפורמה שלנו לא רק אוספת את הדאטה, אלא גם מנתחת אותו באמצעות כלים של למידת-מכונה, שמאפשרים לאפיין את סוגי המכשירים ואת תבניות השימוש עבור היישומים, גם כאשר התוכן מוצפן. ניהול רשת הופך להיות מאוד מבוסס-דאטה, ואת זה אנחנו מספקים."

השקת הרשת של רקוטן היפנית עברה בהצלחה

אחת הלקוחות המשמעותיות ביותר של רדקום היא ענקית הסחר-האלקטרוני היפנית רקוטן (Rakuten), שהשיקה בתחילת אפריל רשת תקשורת חדשה ביפן, והפכה למפעילת התקשורת הרביעית במדינה. מה שמייחד את הרשת החדשה של רקוטן הוא היותה וירטואלית לחלוטין (Virtualized RAN), כלומר שכל מרכיבי הרשת והפונקציות שלה מנוהלים מהענן. אחת הספקיות המרכזיות של רקוטן בניהול הרשת היא רדקום, שמספקת לה את מערכת ניטור התעבורה ואבטחת שירות שלה.

לפי בדיקה שערך האתר Open Signal, הרשת של רקוטן מציגה עד כה ביצועים מרשימים עבור רשת שזה עתה עלתה לאוויר. בהשוואה למתחרותיה הוותיקות, NTT, סופטבנק ו-KDDI' הבדיקה הראתה כי הרשת של רקוטן הציגה נתוני Upload ממוצעים של 12.1 מגה-ביט לשנייה (Mbps) לעומת נתון ממוצע של 9.1 מגה-ביט לשנייה בשלוש הרשתות האחרות. טיב החוויה בצפייה בווידאו, משחקים והודעות קוליות היתה דומה פחות או יותר לחוויה של הרשתות האחרות. רק בקצב ה-Download, הציגה הרשת של רקוטן, על פי הבדיקה, נתון נמוך יותר של 24.8 מגה-ביט לשנייה לעומת 46.7 מגה-ביט לשנייה.

עורכי Open Signals סיכמו את הבדיקה וכתבו: "קצבי התעבורה הגבוהים מראים כי הרשת הסלולארית של רקוטן יכולה לספק חוויית משתמש מעולה כבר בשלב מוקדם. ככל שתרחיב את כיסוי הרשת, איכות חוויית הגלישה שתציע רקוטן רק תלך ותשתפר בהשוואה למתחרות." הררי: "ביפן נושא איכות השירות הוא מאוד חשוב. הצרכן לא סלחן לתקלות. רקוטן הציגה תוצאות מאוד יפות, והיא לא נופלות מהמפעילות האחרות. זה לא טריוויאלי עבור מפעיל חדש, ואנחנו גאים להיות חלק מזה."

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: בינה מלאכותית , דור חמישי , חדשות

פורסם בתגיות: אייל הררי , רדקום , רקוטן