בזק רכשה מפינרג'י מערכת גיבוי אלומיניום-אוויר

21 יולי, 2021

בזק תשתמש במערכת באחד מאתריה המספקים תקשורת קווית ואינטרנט, ועשויה לרכוש בהמשך מערכות נוספות. תעשיית הטלקום היא אחד משוקי היעד המרכזיים של פינרג'י. מערכות הגיבוי שלה מתבססות על ריאקציה בין אלומיניום ואוויר

שיתוף פעולה נוסף לחברת פינרג'י (Phinergy) בתעשיית הטלקום. החברה, המפתחת מערכות גיבוי, אגירה וסוללות המתבססות על ריאקציה בין אלומיניום ואוויר, הודיעה כי חברת התקשורת "בזק" רכשה ממנה מערכת גיבוי לשימוש באחד מאתריה המספקים תקשורת קווית ואינטרנט מהיר. מערכת הגיבוי תספק חשמל לאתר בעת הפרעות אספקה ברשת ותמנע פגיעה בשירותי התקשורת בעקבות שיבושי חשמל. בפינרג'י מעריכים כי במידה ובזק תהיה שבעת רצון מביצועי מערכת הגיבוי היא תרכוש מערכות נוספות. בחודש שעבר הכריזה פינרג'י על תוכנית להקמת מפעל ייצור בכפר סבא.

שוק הטלקום הוא אחד משוקי היעד המרכזיים של פינרג'י. בחודש שעבר דיווחה פינרג'י על ביצוע פיילוט בשיתוף פעולה עם חברת הטלקום אריקסון. במסגרת הפיילוט, תטמיע פינרג'י מערכות גיבוי באתרי טלקום שמקימה אריקסון עבור מפעילת תקשורת באיטליה. בחודש אפריל דיווחה פינרג'י על פיילוט דומה עם חברת הודית המקימה מגדלי תקשורת, ובינואר 2020 חתמה על הסכם עם סלקום לאספקת מערכות גיבוי לאתרים סלולאריים.

בפינרג'י מציינים כי הרכישה הנוכחית מצד בזק פותחת בפניה פלח שוק נוסף ומשמעותי בעולם הטלקום, מאחר שבזק תשתמש במערכת באתר תקשורת קווית. אתרים כאלה מתאפיינים בדרישות מחמירות של גיבוי חשמל לאור החשיבות הקריטית שלהם והיעדר כפילות בין האתרים, כפי שקיים ברשתות סלולאריות. חברת פינרג'י הוקמה ב-2009 על ידי האחים אביב ודקל צידון, שרכש פטנט על טכנולוגיה שפותחה במחלקה לננו-טכנולוגיה וחומרים מתקדמים באוניברסיטת בר-אילן, בראשות אריה צבן.

חמצון מתכת באמצעות אוויר מן הסביבה

הפקת החשמל במערכות של פינרג'י מתבססת למעשה על היפוך התהליך שבו מיוצר אלומיניום. אלומיניום מופק מהמינרל בוקסיט, בתהליך אלקטרוליזה שבו מופרד החמצן מהאלומיניום בעזרת אנרגיה חשמלית. למעשה, בעת ייצור האלומיניום מבוצע תהליך "טעינה" של אנרגיה חשמלית שבסופו אגורה אנרגיה זו במתכת. הטכנולוגיה של פינרג'י מבצעת תהליך הפוך, שבו מתרחשת תגובה כימית בין אלומיניום, חמצן מן האוויר ומים, ובמהלכו משתחררת האנרגיה ששימשה לייצור האלומיניום. היתרונות באלומיניום הם במשקלו הנמוך ובקיבולת האנרגטית הגבוהה שלו, ובכך שבתהליך הפקת החשמל לא נפלטים חומרים מזהמים.

הבדל מהותי בין הסוללות של פינרג'י לסוללות רגילות הוא מקור החמצן: בסוללות רגילות החמצן אגור בתוך הקתודה באמצעות חומר הקושר את החמצן כדוגמת פחמן או מנגן. המבנה הזה הופך את הסוללות לכבדות, יקרות ומזהמות. בסוללה של פינרג'י הקתודה היא ממברנה הסופחת חמצן מהאוויר שבסביבה. על בסיס הטכנולוגיה הזו מפתחת פינרג'י שלושה קווי מוצר לשלושה שוקי יעד שונים: מערכות גיבוי למקרה של הפסקות חשמל ולאספקת חשמל באזורים מנותקי-רשת, מערכות אגירת אנרגיה, וסוללות לרכב חשמלי. מנכ"ל החברה הוא דויד מאייר. החברה נסחרת בבורסת בתל אביב בשווי שוק של כ-850 מיליון שקל.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , קלינטק

פורסם בתגיות: בזק , פינרג'י