איידוק קיבלה אישור FDA ראשון לאלגוריתם לפענוח רנטגן

30 מרץ, 2022

האלגוריתם סורק אוטומטית צילומי רנטגן-חזה ומזהה מקרים דחופים של "חזה אוויר", מצב שבו מצטבר אוויר בריאות ועלול להוביל לאי-ספיקה של הלב או הריאות. יתר האלגוריתמים המאושרים של איידוק הן עבור CT

חברת איידוק (Aidoc) קיבלה אישור FDA מסוג 510k עבור אלגוריתם בינה מלאכותית חדש הסורק צילומי רנטגן חזה ומסייע, אוטומטית, להתריע, ולתעדף לפי רמת חומרה, בפני הרדיולוג על צילומי חזה שעשויים להעיד כי המטופל סובל ממצב של "חזה אוויר" (Pneumothorax). זהו האלגוריתם השביעי שפיתחה איידוק ומאושר על ידי ה-FDA, והראשון עבור צילומי רנטגן, סוג הדימות הנפוץ ביותר בעולם הרפואי. יתר ששת האלגוריתם המאושרים הם עבור סריקות CT.

מצב של חזה אוויר. מקור: ויקיפדיה

מאיידוק נמסר כי האלגוריתם תואם לכל מכשירי הרנטגן, לרבות מכשירי רנטגן ניידים. חזה אוויר הוא מצב רפואי בו מצטבר אוויר בין הקרומים המחברים את הריאות לסרעפת, והלחץ הנוצר מונע מהריאה להתרחב ולהתכווץ. הלחץ עשוי להקשות על הנשימה וגם להכביד על פעולת הלב. במקרים חמורים וללא טיפול בזמן, חזה אוויר עלול להוביל לאי-ספיקה נשימתית ולאי-ספיקת לב. האלגוריתם החדש של איידוק מסמן מקרים חיוביים של "חזה אוויר", ובכך מאפשר לצוות הרפואי לתעדף את הטיפול במטופלים לפי רמת הדחיפות.

בינה מלאכותית בשירות הרדיולוג

איידוק פועלת בתחום הצומח של שימוש בבינה-מלאכותית לפענוח סריקות דימות כמו רנטגן, CT ו-MRI. הפלטפורמה של החברה מתממשקת לשרת של בתי החולים ובודקת באופן אוטומטי את את סריקות הדימות של המאושפזים או המטופלים בחדר המיון. המערכת יודעת לזהות ממצאים חריגים כמו דימום תוך-גולגולתי, שבר בעמוד השדרה או שבץ. בדרך כלל, הרדיולוג התורן בבית החולים בודק את הסריקות לפי סדר הגעתן. המערכת של איידוק מתעדפת עבור הרדיולוג את הסריקות שעשויות  הצביע על מצבי חירום המצריכים טיפול דחוף.

פיתוח האלגוריתמים מתבסס על למידת-עומק וניתוח ביג-דאטה של מיליוני תצלומים וסריקות במטרה לחלץ תבניות שמאפיינו תסמונות ומצבים רפואיים. לדברי החברה, הפלטפורמה שלה פרוסה בכ-400 מרכזים רפואיים ברחבי העולם. בסך הכול, עושים שימוש בפתרונות החברה כ-5,000 רדיולוגים ופוענחו באמצעותם יותר מ-10 מיליון סריקות.

האזינו לשיחה עם סמנכ"לית השיווק של איידוק, אריאלה שוהם, מתוך תוכנית הפודקאסט שלנו שעלתה בינואר 2020 (השיחה עם אריאלה מתחילה בדקה 25:00):

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: ביג דאטה , בינה מלאכותית , חדשות , מכשור רפואי

פורסם בתגיות: FDA , איידוק , חזה אוויר