אלביט תספק לרומניה מל"טי Watchkeeper בכ-410 מיליון דולר

21 דצמבר, 2022

המל"טים יוצרו במקור על על-ידי אלביט ותאלס עבור צבא ובריטניה ומבוססים על פלטפורמת הרמס 450. סלובניה סיפקה לאוקראינה טנקי T-55 ששודרגו על-ידי אלביט

חברת אלביט מערכות (Elbit) דיווחה על חתימת הסכם מסגרת לאספקת מל"טים מסוג Watchkeeper X לצבא רומניה. מדובר בהסכם מסגרת שבשלב הנוכחי עדיין לא מתורגם להזמנה מיידית, אולם ההסכם כולל מסגרת זמן של עד חמש שנים לאספקת המערכות. המל"ט Watchkeeper X הוא גרסת הייצוא הבריטית למל"ט שיוצר על-ידי אלביט (באמצעות החברה הבת המקומית U-TacS) עבור הצבא הבריטי, ומבוסס על פלטפורמת הרמס (Hermes) של אלביט. המל"ט עומד בכל תקני נאט"ו ומותאם לעבודה גם מול בעלות ברית של נאט"ו. מנכ"ל אלביט, בצלאל מכליס, אמר שהחברה תייצר את המל"טים ברומניה, בשיתוף פעולה עם U-TacS, Aerostar  והחברות הבנות שלה ברומניה.

תוכנית Watchkeeper מבוססת על משפחת לווייני Hermes 450 של אלביט ונחשבת לתוכנית המל"טים הגדולה באירופה. היא כוללת אספקת מערכות מוטסות לצורכי איסוף מידע ונמצאת שנים רבות בשימוש מבצעי, כולל באפגניסטן. חברת אלביט מייצרת את המערכות בבריטניה באמצעות חברת U-TacS הנמצאת בבעלות משותפת שלה ושל קבוצת Thales. הפרוייקט החל לקרום עור וגדים לפני כ-20 שנה וכיום הוא כולל קרוב ל-50 מערכות סיור, מודיעין והתראה מבצעיות. על-פי הערכות שונות, ממשלת בריטניה השקיעה במערך הזה יותר ממיליארד ליש"ט.

אי-אפשר לנתק את הסכם המסגרת הענק מהמלחמה המתחוללת באוקראינה, אשר יצרה מירוץ חימוש מואץ, במיוחד במדינות מרכז אירופה הסמוכות לרוסיה ולאוקראינה. שהחל באירופה בעקבות המלחמה באוקריאנה. בשבוע שעבר הודיע שר הככלה הרומני, פלורין ספטארו, על תוכנית לבצע ארגון מחדש בתעשיית הנשק הלאומית המורכבת מקבוצת ROMARM, הכוללת 15 חברות שונות, כדי להאיץ את הייצור ואת הפיתוח משל טכנולוגיות ביטחון חדשות. השר אמר לסוכנות רויטרס שהמכירות של ROMARM הסתכמו בשנת 2021 בכ-28.5 מיליון דולר, ומאז הפלישה הרוסית לאוקראינה הן צמחו פי שישה.

הטנק הסלובני T-55S. שידרוג של T-55 מיושן שבוצע על-ידי אלביט
הטנק הסלובני T-55S. שידרוג של T-55 מיושן שבוצע על-ידי אלביט

חלק מהעלייה הזו נובע ככל הנראה ממערכות שהוזמנו עבור הצבא האוקראיני, המקבל תמיכה מרומניה בדומה לתמיכה שהיא מקבלת ממדינות אירופיות נוספות. בחלק מהמקרים, מדובר בנשק שיש לו מקורות ישראלים. לאחרונה דווח שסלוסניה העבירה לאוקראינה 28 או 30 טנקים מסוג T-55S. מדובר בטנק T-55 משנות החמישים, אשר שודרג על-ידי אלביט וקיבל תותח 105 מ"מ מודרני, חליפת מיגון פאסיבי מודרנית ומערכות קשר ותצפית מודרניות, המאפשרות לו להתמודד עם הטנקים הרוסיים הנמצאים באוקראינה, מסוג T-62 ו-T-72.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: אוקראינה , אלביט , מל"ט , רומניה