ג'וניפר: אלה שש המגמות שיעצבו את שוק הטלקום ב-2023

29 דצמבר, 2022

מהמשקל הגובר של רשתות המטרו וארכיטקטורות O-RAN, ועד רשתות 400G ורשתות דור חמישי פרטיות. ספקית ציוד התקשורת ג'וניפר סוקרת מספר מגמות שיעצבו את עולם הטלקום ב-2023

[בתמונה: רמי רחים, מנכ”ל ג’וניפר נטוורקס]

ג'וניפר נטוורקס (Juniper Networks), אחת מספקיות המובילות בעולם של פתרונות חומרה ותוכנה לרשתות תקשורת, מפרסמת את התחזית שלה לתחום ספקיות השירותים וה-TELCO (Service Providers) לשנת 2023. 

התחזית נוגעת בשישה נושאים, אותם רואה ג'וניפר כנקודות מפתח בהתפתחות שוק ה-Service Providers בשנים הקרובות.

רשתות המטרו יאיצו את תהליכי הטרנספורמציה

הרשת הופכת להיות מבוזרת יותר, ואם בעבר הן הרשתות נסמכו על מספר צמתים מרכזיים, הרי שהיום, מתוך הצורך לתמוך ביישומים קריטיים כדוגמת בטיחות בדרכים, כובד המשקל עובר לקצה, לרשתות המקומיות יותר, הנקראות “רשתות מטרו” (MAN – Metri Area Network). במבנה החדש של הרשת, רשתות המטרו בתצורתן החדשה כוללות רוחב-פס גבוה ויכולות עיבוד ואחסון גבוהות בקצה, והן פועלות בתלות נמוכה יותר בעננים מרוחקים.

בג'וניפר מסבירים כי בשל היכולת שלהן לתמוך ביישומים חדשניים, רשתות המטרו הן העתיד של השירותים הרווחיים עבור ספקיות התקשורת. לצורך כך, הן עוברות בימים אלה מהפך בתצורה שלהן. "רשתות המטרו המתחדשות – הנקראות "מטרו ענן" (Cloud Metros) – מורכבות מתכונות תפעול, מערכות וארכיטקטורה השונות באופן מהותי מהמטרו המסורתי. עם התפתחות רשתות ה-5G והעלייה בביקוש לשירותי קצה, הולך ועולה הצורך בארכיטקטורות המטרו המתחדשות."

להערכת ג'וניפר, קיימת כעת הזדמנות עבור ספקיות התקשורת להפוך לחלק אינטגרלי במהפך של רשתות המטרו, ומתוך כך להינות מצמיחה עסקית ומחיזוק מעמדן של ספקיות התקשורת כשחקני מפתח באקוסיסטם הדיגיטלי המתפתח.

אוטומציה וה-AI מגיעים לניהול הרשת

המורכבות ההולכת וגדלה של רשתות התקשורת כיום הופכת את מלאכת התפעול השוטף שלהן למורכבת יותר. משום כך, עולה צורך בוער יותר לאוטומציה בכל הנוגע לניהול הרשת. גם המחסור בכוח אדם מיומן ומבנה העלויות של ספקיות התקשורת, מחדדים את הצורך במעבר לאוטומציה. לדברי ג'וניפר, האוטומציה הזו מושגת באמצעות שימוש בבינה מלאכותית, המאפשרת לעבד ולהבין באופן אוטומטי את המידע התפעולי שמייצרות הרשתות ואת איכות השירות למשתמשים.

לדברי ג'וניפר, "בשנה הקרובה יעלה הצורך להמציא מחדש, באופן יסודי, את אופן הפריסה והצריכה של אוטומציית הרשתות. צורך זה ילווה במעבר לאוטומציה של רשתות כמודל המסופק בענן ותומך בינה מלאכותית (AI). שינוי זה יגרום כך שיותר ויותר ספקי שירות יחלו לעשות שימוש באוטומציה בתהליכי השירות, על מנת להשיג תוצאות יעילות ומהירות יותר, ללא מורכבות תפעולית ובעלויות מופחתות."

אסטרטגיות O-RAN ימשיכו להתפתח

מגמה נוספת שצוברת תאוצה בשנים האחרונות היא מה שקרוי “פיצול והפרדה” של רשתות התקשורת (Decoupling and Disaggregation). מדובר בהפרדה גוברת בין מרכיבי החומרה ומרכיבי התוכנה בתשתיות התקשורת, החל מרמת הרשתות המקומיות והאזוריות, עבור לתקשורת בין שרתים במרכזי נתונים וכלה בתשתיות טלקום קוויות ואלחוטיות (סלולריות).

בתחום התקשורת הניידת המגמה הזו מתבטאת בעיקר בתחום רשתות הגישה הפתוחות (Open RAN). רשת הגישה (RAN) היא מערך השידור והקליטה של התאים הסלולריים, והיא המרכיב היקר ביותר ברשת. תקן הרשתות הפתוחות Open RAN מגדיר את פעולת ה-RAN באמצעות סדרה של ממשקים סטנדרטיים המאפשרים להפריד בין החומרה והתוכנה, ופותחים את הדלת בפני ספקים אשר מייצרים מרכיבים שונים עבור הרשת, ועל-ידי כך לבטל את התלות בספקים המרכזיים.

לדברי ג'וניפר, ספקיות התקשורת עוקבות בסקרנות אחרי התפתחותה של טכנולוגיית O-RAN, שתשפיע רבות על אסטרטגיית היציאה לשוק בשנת 2023. "השחקנים המרכזיים בשוק יאמצו גישה בררנית יותר, עם ה-RAN Intelligent Controller  כמרכיב עיקרי של טכנולוגיית O-RAN. כתוצאה מכך, נראה כמות עולה וגדלה של ספקים שמקבלים החלטות לשיתופי פעולה או להתחרות אלו באלו בפיתוח אסטרטגיית ה-RIC שלהם, כאשר לרוב המפעילים ברמה 1 תתפתח אסטרטגיית O-RAN ברורה יותר לאורך השנה הקרובה."

עוד מוסיפים בג'וניפר: "התעשייה תתחיל לחקור ולהכיר לעומק את השימוש בטכנולוגיית ORAN, החל מפעולות חיתוך ועד לניהול שירותים וביצועים. יתרה מכך, ייוולדו מודלים עסקיים חדשים המבוססים על שיטות עבודה שנמצאו מומלצות כאשר חברות השתמשו בטכנולוגיית O-RAN. מודלים אלו יאפשרו לספקים להתמקד יותר בפיתוח יישומים בעלי ערך גבוה – xApps ו-rApps – עבור ה-RIC (RAN Intelligent Controller)."

ספקי ענן ציבורי (Hyperscalers) וספקי שירותי תקשורת (CSPs) מגדירים גבולות

להערכת ג'וניפר, שיתוף הפעולה בין ספקי ענן ציבורי (Hyperscalers) וספקי שירותי תקשורת (CSPs) יתרחב. למגפת הקורונה קיים אפטר אפקט שמשפיע על שרשראות האספקה עד היום, ולצד האינפלציה העולמית שנמצאת בשיאה ועלויות תשתית מוגברות, חלק מספקיות התקשורת חוו את ההשפעה העמוקה על שולי הרווח שלהן. "בכדי להימנע מכך ולמקסם רווחים, נראה את ספקיות התקשורת משקיעות בתחימה מוגדרת בין ספקי הענן הציבורי (Hyperscalers) לרשת שלהן, על-מנת לייצר רווח משירותי רשת מובחנים [למשל, חיתוך רשת, איכות השירות (QoS), חביון, קיבולת, אבטחת שירות וכן הלאה], ובכך להגדיל את הערך שהן נותנות לצרכנים ולמפתחי אפליקציות כאחד."

הדרישה לרשת 400G תרקיע שחקים, ותכין את השטח לרשת 800G

כדי לתמוך בגידול במספר המשתמשים והיישומים, את רשתות ה-100G מתחילות להחליף רשתות ה-400G, המציעות רוחב-פס מהיר פי ארבעה. לרשתות ה-400G יש גם יותר "מסלולים", מה שמגדיל את היקף תעבורת המידע בכל רגע נתון.

להערכת ג'וניפר, הדרישה בשוק לרשת מסוג 400G הולכת וגדלה ככל שהעולם שלנו הופך לדיגיטלי יותר. "ככל שרמות השימוש ימשיכו לגדול, יהיה ניתן לראות גם ספקי ענן וגם ספקי שירות מאיצים את הטמעת ה-400G בשירותם שהן מספקות, על-ידי חיפוש סיליקון ייחודי שייתן מענה לתפקודים ספציפיים ברשת."

"מעגלים משולבים תלויי יישום (ASICs) ופלטפורמות חדשות נוספות יציעו את הגמישות בהטמעתם בצורה אופטימלית, עבור הביקוש ההולך וגדל. במבט לעתיד, מפעילי רשתות יוכלו להתכונן לעלייה הגדולה הצפויה בביקוש, על-ידי בחירה בפלטפורמות התומכות במעבר חלק ל-800G בעת הצורך."

השימוש ברשתות 5G פרטיות יתפוס תאוצה

התחזית האחרונה של ג'וניפר נוגעת לתחום רשתות הדור-החמישי הפרטיות. שוק רשתות ה-5G הפרטיות עתיד, לפי הערכות, להפוך לתעשייה ששוויה 5.7 מיליארד דולר עד סוף שנת 2024. להערכת ג'וניפר, מרבית הרשתות הסלולריות יציעו רשת 5G פרטית כבר בשנה הקרובה. בנוסף לספקי השירותים, נראה יותר ספקי ענן שנכנסים לשוק ה-5G הפרטי, מצוידים באספקה מהירה ומתוקנת של רשתות פרטיות. 

"אבטחת הרשת, כמו גם בינה מלאכותית (AI) ו-Machine Learning (ML), עדיין יישארו בראש סדר היום של ארגונים שיתחילו לספק רשתות 5G פרטיות. יחד עם ההתמקדות באוטומציה ושירותי ענן, טכנולוגיות חדשות כמו ORAN יהיו גם הן חלק מהדיון על רשתות ה-5G בין מפעילים, ארגונים וספקים. אנו נראה ניסויים רבים יותר ברשת ה-5G הפרטית, כחלק מהגישה לכיסוי אלחוטי (wireless) בשטחים חיצוניים וכיסוי WIFI בשטחי פנים. ארגונים ישאפו לנהל את הרשת שלהם מקצה לקצה בעזרת לוח מחוונים אחד, ונראה מערכות אקולוגיות חדשות שיעבדו יחד להשגת המטרה."

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות

פורסם בתגיות: ג'וניפר נטוורקס