על רקע המשבר העסקי, פורש סמנכ"ל הכספים של סולאראדג'

10 יוני, 2024

רונן פייר יפרוש לאחר 13.5 בתפקיד, ובמקומו ימונה אריאל פורת מסימנס אנרג'י. דיווחה על הפסדים מצטברים בשלושת הרבעונים האחרונים. מנייתה התמוטטה בכ-85%

בתמונה למעלה: רונן פייר (מימין) ואריאל פורת

על רקע הירידה התלולה בהכנסות החברה – ובערך המנייה – חברת סולאראדג' (SolarEdge) הודיעה היום (ב') על סיום כהונתו של סמנכ"ל הכספים (CFO) הוותיק רונן פייר, שכיהן בתפקיד במשך 13.5 שנים. מהודעת החברה עולה כי ההחלטה לפרוש מהתפקיד הגיעה מצדו של פייר. פייר שימש כסמנכ"ל הכספים בעת הנפקת סולאראדג' בבורסת נסד"ק לפני כתשע שנים. במקומו של פייר ימונה אריאל פורת לתפקיד סמנכ"ל הכספים של החברה.

פורת מנהל בשנים האחרונות את פעילות Siemens Energy באירופה, ולפני-כן שימש כמנכ"ל וכסמנכ"ל הכספים של סימנס ישראל. חברת סימנס אנרג'י הופרדה בשנת 2020 מתאגיד סימנס העולמי והחלה לפעול כחברה עצמאית. החברה עוסקת בפיתוח וייצור מערכות לתחנות כוח והפקת חשמל. פייר יישאר בתפקידו עוד כשלושה חודשים, שבמהלכן תתבצע חפיפה בינו לבין פורת.

חברת סולאראדג' חוותה בשנה האחרונה טלטלה עסקית גדולה מאוד בעקבות כישלון לאמוד נכונה את רמות הביקושים והמלאים בשוק הסולארי. לאחר שבמחצית הראשונה של 2023 היא השיגה הכנסות שיא בהיקף של 1.9 מיליארד דולר, במחצית השנייה של השנה התמונה התהפכה מהקצה אל הקצה: ברבעון השלישי היא דיווחה על ירידה של 27% בהכנסות, ברבעון הרביעי 2023 היא דיווחה על ירידה של 65% בהכנסות בהשוואה שנתית, וברבעון הראשון של 2024 רשמה ירידה של 78% בהכנסות.

בשני הרבעונים הללו ספגה החברה הפסד נקי של יותר מ-300 מיליון דולר. בחודש ינואר 2024 היא נאלצה לפטר כ-900 עובדים, מתוכם כ-550 עובדים בישראל. המפנה השלילי השתקף היטב גם בביצועי המנייה, שירדה ב-12 החודשים האחרונים בשיעור של 86% לשווי שוק של 2.6 מיליארד דולר בלבד. החברה הסבירה את תפנית החדשה בעיקר בהצטברות של מלאים עודפים בקרב לקוחותיה באירופה, שהיא שוק היעד המרכזי שלה אשר אחראי על יותר ממחצית מההכנסות.

החברה מסרה שגם המפיצות שלה באירופה צברו מלאים גדולים עקב תחזיות מכירה גבוהות, שלא התממשו. גם הריביות הגבוהות מכבידות מאוד על הביקושים בשוק הסולארי, מאחר שהן פוגעות בהחזר על ההשקעה (ROI) של פאנלים סולאריים – גם בשוק הביתי וגם בשוק המסחרי כאחד. התוצאה: ירידה תלולה בביקושים בשוק הסולארי, בעיקר באירופה.

האזינו לשיחה עם רונן פייר, מתוך תוכנית מס' 43 בפודקאסט שלנו, שעלתה במאי 2022:

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , חדשות , מינויים , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: SolarEdge , אריאל פורת , סולאראדג' , רונן פייר