הסכם ראשון לסולאר-אדג' בתעשיית הרכב החשמלי

17 פברואר, 2021

החברה תספק ערכות הנעת כוח למכונית המסחרית החשמלית של פיאט, e-Ducato. "הכנסות חטיבת הרכב יגדלו ב-2021 ל-100-120 מיליון דולר"

הסכם מסחרי ראשון לסולאר-אדג' בתעשיית הרכב. החברה נבחרה על ידי יצרנית הרכב הצרפתית פיאט (Fiat) לספק את מערכות הנעת הכוח (powertrain) והסוללות עבור דגם המסחרית e-Ducatoכ. e-Ducato (בתמונה), שיצאה לשוק בשנה שעברה, היא הגרסה החשמלית של דגם ה-Ducato, אחד הדגמים הפופולאריים ביותר של פיאט בתחום המכוניות המסחריות. סולאר-אדג' צפויה לספק לפיאט בשלב זה כמה אלפי ערכות במסגרת הפרויקט, ואם הביקוש לדגם יהיה גבוה כך גם יגדל היקף ההזמנות מסולאר-אדג'.

הערכות שמייצרת סולאר-אדג' למכוניות חשמליות כוללות סוללות מתוצרת קוקאם (שנרכשה על ידי סולאר-אדג') המצוידות במערכת בקרה (Battery Management System) שסולאר-אדג' פיתחה, ממירי DC/DC למתח גבוה, בקר לשליטה במנועים החשמליים, מטען לסוללת הרכב, מערכת ניטור פעילות הרכב האוספת מידע מהמודולים האחרים של החברה ומשדרת אותו אל מנהל הצי או מערך התחזוקה באמצעות הרשת הסלולרית, ולבסוף מערכת בקרה לרכב חשמלי.

פיתוח וייצור מערכות הנעת כוח לכלי-רכב חשמליים הוא אחד התחומים החדשים שאליהם מתרחבת סולאר-אדג' מעבר לשוק הסולארי, ביחד עם מערכות אל-פסק (UPS) וייצור סוללות ליתיום. כל שלושת התחומים הללו מתבססים על רכישות שביצעה החברה בשנתיים האחרונות. חטיבת הרכב של סולאר-אדג' (e-Mobillity) מתבססת על רכישת חברת S.M.R.E האיטלקית ב-2019. בראש החטיבה עומד קארסטן שמידט, שהגיע לסולאר-אדג' מחברת Continental AG שבה שימש במשך חמש שנים כמנהל קבוצת הרכב החשמלי ההיברידי.

מגדילים את הייצור באיטליה, מפעל סוללות שני בקוריאה

עם זאת, חטיבת הרכב של סולאר-אדג' עדיין רחוקה מאוד מרווחיות. למעשה, התשומות בפרויקט עם פיאט היו גבוהות משמעותית מההכנסות, כפי שניתן אולי לצפות בפרויקט ראשון בתחום חדש. לפי הדו"ח שפרסמה החברה אתמול, ברבעון הרביעי הסתכמו הכנסותיה של סולאר-אדג' מהתחומים הלא-סולאריים – שכאמור כוללים גם סוללות ומערכות אל-פסק – ב-31 מיליון דולר, פחות מעשירית מכלל הכנסות החברה ברבעון. שולי הרווח בקטגוריה הזו היו שליליים, 6.4%-, לעומת 16.9% ברבעון השלישי, וזאת בשל עלויות הכשרת קו הייצור לפרויקט עם פיאט וההסתמכות על ספקים חיצוניים לייצור חלק מהרכיבים. סמנכ"ל הכספים של החברה, רונן פייר, גילה בשיחת הוועידה עם משקיעים לאחר פרסום הדו"ח הרבעוני כי במהלך הרבעון הראשון הרחיבה החברה את יכולות הייצור באיטליה והגדילה את כוח העבודה. "לאחר שנייצב את הייצור ברמת תפוקה גבוהה יותר, שולי הרווח צפויים להיות בשיעור חד-ספרתי חיובי, וזאת על סמך הצפי הנוכחי לנפח הייצור."

מנכ"ל סולאר-אדג' העריך בשיחת הוועידה כי הכנסות חטיבת הרכב יגדלו ב-2021 באופן משמעותי ל-100-120 מיליון דולר. "אנחנו מאמינים שהניסיון שצברנו בפרויקט, שכלל בין היתר התאמה של מוצרים שלנו לתקני האיכות של עולם הרכב, יתרום לנו גם בתחום הסולארי ויתר הפעילות העסקית שלנו. אנחנו שמחים שאנחנו חלק מתעשיית הרכב החשמלי."

נדבך משלים עבור חטיבת הרכב של סולאר-אדג' הוא יצרנית סוללות הליתיום הקוריאנית קוקאם (Kokam), שאותה רכשה סולאר-אדג' באוקטובר 2018. מנכ"ל החברה דיווח בשיחת הוועידה כי הכנסותיה של קוקאם ב-2020 צמחו ב-20% ולראשונה מזה שנים רבות החברה הקוריאנית עברה לרווחיות. במהלך הרבעון האחרון החלה סולאר-אדג' בהקמת מפעל ייצור סוללות נוסף בקוריאה, שייקרא "סלע 2", על שמו של גיא סלע ז"ל, אחד ממייסדי החברה ומנהלה במשך שנים רבות. המפעל, שיוקם מחוץ לסיאול וישתרע על פני 56 אלף מ"ר, יחל לפעול במחצית הראשונה של 2022, ויוכל לייצר בשנה סוללות בתפוקה כוללת של 2 ג'יגה-וואט שעה. לנדא: "המפעל הזה הוא נדבך נוסף באסטרטגיית ההתרחבות שלנו מעבר לשוק הסולארי."

שנת שיא באירופה ובאוסטרליה

בסך הכול, סיימה סולאר-אדג' את שנת 2020 עם הכנסות שיא של 1.46 מיליארד דולר, כאשר ברבעון הרביעי הסתכמו הכנסותיה ב-358 מיליון דולר. החברה דיווחה על צמיחה של כ-50% במשלוחים ברבעון הרביעי לשוק המגורים האמריקאי, שחווה חולשה ברבעון הקודם. אחד השווקים החזקים ביותר של החברה מחוץ לארצות הברית ואירופה הוא אוסטרליה, מדינה שבה רשמה סולאר-אדג' גידול שנתי של 30%. גם באירופה, למרות חולשה עונתית ברבעון הרביעי, סיימה סולאר-אדג' את 2020 עם הכנסות שיא של 579 מיליון דולר ביבשת, בזכות ביקושים גבוהים בגרמניה, פולין, הולנד ואיטליה.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: Automotive , חדשות

פורסם בתגיות: מכונית חשמלית , סולאר-אדג' , פיאט